07:16

Θετικά δείγματα από Άρμστεντ

Πένυ Μακρή

Ο Αμερικανός γκάρντ της Βασίλισσας στο ντεμπούτο του έδειξε αρκετά καλά στοιχεία για τα οποία άλλωστε και αποκτήθηκε και αν «δέσει» με τον Κούπερ τότε η ΑΕΚ θα έχει ένα από τα καλύτερα δίδυμα στον άσο

Η χθεσινή ήττα στο ΣΕΦ ήταν αναμενόμενη, κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει την Ένωση ότι δεν πήρε το αποτέλεσμα από τη στιγμή που η διαφορά δυναμικότητας κόντρα στον Ολυμπιακό ήταν ξεκάθαρη.

Ωστόσο ο Ντράγκαν Σάκοτα κάτι… κέρδισε. Και αυτή ήταν η παρουσία του Μάλκομ Άρμστεντ, ο οποίος φάνηκε ότι μπαίνει γρήγορα στο κλίμα και βοήθησε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Ο Αμερικανός που φορτώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με 4 φάουλ (στο 8:30) δεν κάθισε στον πάγκο. Αντίθετα ο Σάκοτα του έδωσε άλλα 13 λεπτά συμμετοχής, με τον ίδιο να βελτιώνει την εικόνα του παίρνοντας αρκετές πρωτοβουλίες και πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια από μακριά, όταν η ΑΕΚ δεν κατάφερνε να μπει στη ρακέτα.

Ο Άρμστεντ είχε 11 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ και έδειξε ότι αν καταφέρει να προσαρμοστεί ακριβώς στην Ένωση θα βοηθήσει πάρα πολύ.