07.12
06:38

Αυτά τα πρώτα 45 λεπτά…

Μετά από ένα δύο παιχνίδια προσαρμογής, ο Γκουστάβο Πογιέτ φαίνεται πως αρχίζει και περνάει στους Κιτρινόμαυρους τη φιλοσοφία του, η οποία αν κρίνουμε από τα τελευταία παιχνίδια έχει τουλάχιστον από ένα γκολ στα πρώτα 20-30 λεπτά και δύο μέχρι το ημίχρονο.

Παιχνίδι με παιχνίδι οι παίκτες αρχίζουν και βγάζουν στο χορτάρι τα στοιχεία που τους ζητάει στις προπονήσεις ο Ουρουγουανός κι ένα από αυτά είναι το γρήγορο γκολ, καθώς από τα 13 που έχει πετύχει η Ένωση στα τελευταία 4 παιχνίδια τα 8 έχουν μπει στο πρώτο μέρος.

Στο ματς με τον Πανθρακικό, ο Γιόχανσον άνοιξε το σκορ στο 18’, κόντρα στον Παναιτωλικό ο ίδιος έκανε το 1-0 στο 44’ με την ΑΕΚ να έχει ευκαιρίες νωρίτερα και για άλλο τέρμα και με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό ο Δικέφαλο έβαλε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Και εσχάτως η αναμέτρηση με την Καλλονή. Σέντρα του Σουηδού στο 5’ ο Τζεμπούρ με κεφαλιά κάνει το 1-0 και στο 19’ ο Αραβίδης πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα για τους Κιτρινόμαυρους.

Ανάμεσα στους (πολλούς) στόχους του Πογιέτ για την ΑΕΚ, είναι και ένας για μια ομάδα πειθαρχημένη που ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο και που από τα πρώτα κιόλας λεπτά θα πετυχαίνει ένα γκολ, το οποίο θα μπορέσει να διαχειριστεί στη συνέχεια του αγώνα.