06.12
19:04

Ποτέ ο ένας δεν νικάει τους πολλούς

Πένυ Μακρή

Χωρίς σχέδιο αμυντικά η ΑΕΚ, αδιάβαστη και επιθετικά απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού, κράτησε την ήττα της (79-71) σε αξιοπρεπή επίπεδα χάρη στα μαγικά του Λουκά

Μάθημα για την ΑΕΚ θα πρέπει να είναι η άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, ο οποίος περιόρισε τους Κιτρινόμαυρους και κράτησε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Για ακόμα μια φορά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εκείνος που… τράβηξε την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε τη διαφορά, με την Ένωση να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σκοράρισμα έχοντας 17/47 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Καλή εικόνα από τον Άρμστεντ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Δικεφάλου.

Ο αγώνας

Κακό ξεκίνημα για άλλη μια φορά από την ΑΕΚ, η οποία έφτασε περίπου στο 4’ για να ανοίξει λογαριασμό στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός με ένα 9-0 σερί, μετά από ένα καλάθι και φάουλ στον Μάντζαρη από τον Κούπερ επέβαλε το ρυθμό της, με τον Αμερικανό να κάνει το 9-2. Ο ίδιος με ένα τρίποντο μείωσε σε 11-5 και ο Λουκάς με 2/2 βολές το 13-7. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στις επιθέσεις, με την αστοχία να την χαρακτηρίζει και να σκοράρει μόνο από τη γραμμή των βολών, όταν το έκανε κι αυτό.

Με τον Σαρικόπουλο να μειώνει σε 17-11 και την ΑΕΚ να τρέχει ένα 4-0 σερί, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο , με τους Κιτρινόμαυρους να εκμεταλλεύονται τις αστοχίες των γηπεδούχων και να μειώνουν. Στο 14’ ο Άρμστεντ με τρίποντο έκανε το 21-18, ο Καλαμπόκης, μετά από καλή άμυνα του Σαρικό, το 24-20 και ο Κάρτερ μείωσε στους 2 πόντους (24-22). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη πήρε τα ηνία. Με δύο τρίποντα του έγραψε το 30-22 στο 17΄και τον Αθηναίου δύο λεπτά αργότερα να κάνει το 38-20.

Δείτε πως το AEK1924.gr σας μετέφερε live τη ροή της αναμέτρησης

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να σπάσει τις άμυνες του ΟΣΦΠ και με ένας λάθος στην επίθεση της έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Σφαιρόπουλου να ανεβάσουν κι άλλο τη διαφορά, όταν ο Άρμστεντ έδωσε καλάθι και φάουλ στον Παπαπέτρου (41-30). Ο Κούπερ ήταν εκείνος που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 41-32.

Με τρίποντο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός από τον Στρόμπερι, ο οποίος έκανε το 44-32 και από εκεί και πέρα συνέχισε να σκοράρει μέχρι το 24’, όπου ο Κούπερ μείωσε σε 50-35. Η αστοχία για την ΑΕΚ συνεχίστηκε, ο Μαυροειδής με 2/2 βολές στο 25’ έκανε το 50-37, ο Χάκετ το 54-37 στο 27΄και από εκεί και πέρα με δύο χαμένες επιθέσεις με τον Κάρτερ, η Ένωση δέχτηκε ακόμα ένα καλάθι από τον Χάντερ (56-39). Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο από την κατώτερη Ένωση, με τον Λουκά να μειώνει με τρίποντο στη λήξη της περιόδου.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, με τον Αθηναίου να κάνει το 62-45 και τον Λουκά να παίρνει την ομάδα πάνω του πετυχαίνοντας δύο τρίποντα και κερδίζοντας ένα καλάθι και φάουλ στο 33’ (66-53). Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε το σερί του και με ένα 4-0 μείωσε σε 66-57 στο 35’.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Άρμστεντ, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο, με τον Στρόμπερι να την τιμωρεί  (70-59). Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου κάρφωσε στο καλάθι της Ένωσης (72-59), με τον Σάκοτα να καλεί σε τάιμ άουτ βλέποντας τα νεύρα των παικτών του να είναι τεταμένα μετά από σφύριγμα στον Λουκά. Ο Σάκοτα δέχτηκε τεχνική ποινή στο 38’, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 73-61 με τη Βασίλισσα να παλεύει μέχρι το τέλος. Περίπου 12’’ πριν το τέλος η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους, ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω και έφυγε ηττημένη από το ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα:17-9, 41-32, 59-43, 79-71

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Κούπερ 12, Χέρστον 2, Μαυροκεφαλίδης 25, Κατσίβελης, Μαυροειδής 2, Αρμστεντ 12, Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 6, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 6, Καλαμπόκης 4

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 12, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 17, Χάντερ 9, Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Πρίντεζης 12, Χάκετ 5, Αθηναίου 10