06.12
11:23

Νίκη στο φινάλε

Η ομάδα Νέων της ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς πήρε το τρίποντο στα Σπάτα με 3-0 κόντρα στην Καλλονή.

Οι Κιτρινόμαυροι του Στέλιου Μανωλά ανέβασαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ήττα από τον Πανατωλικό.

Στο Δημοτικό των Σπάτων βρέθηκε ο Γκουστάβο Πογέτ με τους συνεργάτες του, ο οποίος όπως φάνηκε έφερε γούρι στην ομάδα του Στέλιου Μανωλά, η οποία κέρδισε στην έδρα της μετά από πολύ καιρό.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης τα πολλά λάθη δεν επέτρεψαν στην Ένωση να απειλήσει ιδιαίτερα, ωστόσο στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας άλλαξε. Ο Αντωνίου λίγο μετά το 80 άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι, με τον Κυριαζή να το εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ είχε από ένα δοκάρι σε κάθε ημίχρονο, με τον Τσέλιο στο πρώτο και τον Βλαχομήτρο στο δεύτερο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

AEK: Παπαδόπουλος, Βιδάλης, Γιαννούτσος, Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Γαλανόπουλος, Τζάθας (63’ Αντωνίου) Λίτσι (67’ Πεχλιβανίδης) Κυριαζής, Τσέλιος Βλαχομήτρος (70’ Ψάνης)

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μάλλης, Τοπάλι (86’ Βαγγελάκης) Τριανταφύλλου, Καραγεώργης, Βελετάκης, Στάτης, Μόσχος (82’ Πεταυράκης) Σεφουλλάι, Σοφιάννης, Μπαστιανός (62’ Τζανετέλλης) Λαμπράκης