06.12
17:06

Με φόρα και ωραία μπάλα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Καλλονής στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, παίζοντας παράλληλα ωραία μπάλα. Άνοιξε λογαριασμό ο Τζεμπούρ, σκόραρε δύο φορές ο Αραβίδης, με τον κόσμο να απολαμβάνει γκολ και θέαμα.

Η Ένωση πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και επικρατώντας με 3-0 της Καλλονής στο ΟΑΚΑ. Άνοιξε λογαριασμό ο Τζεμπούρ, σκόραρε δύο φορές ο Αραβίδης.

Ξεκίνησε… με πέμπτη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τον αγώνα της κόντρα στην Καλλονή, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γιόχανσον μετά από ωραία ατομική ενέργεια σέντραρε, ο Τζεμπούρ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο ΟΑΚΑ και σημειώνοντας το πρώτο προσωπικό του γκολ στην Σούπερ Λίγκα.

Μετά το 1-0 η Ένωση συνέχιζε να πιέζει, με την Καλλονή να προσπαθεί μάταια να επιτεθεί. Η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της στο 19ο λεπτό, αυτή τη φορά με διαφορετικό συνδυασμό παικτών. Συγκεκριμένα, ο Ντίντακ σέντραρε, ο Αραβίδης μπήκε στη φάση και από κοντά έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι δημιούργησαν ωραίες φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά, με τον Μπουονανότε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πολύ ωραίο τρόπο, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε καθώς βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ.

Έκανε φάσεις, σκόραρε μια φορά

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Καλλονή ανέβασε το ρυθμό της, ωστόσο η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της και δεν δέχθηκε κάποιο γκολ, καταφέρνοντας μάλιστα η ίδια να σκοράρει ξανά.

Στο 62ο λεπτό ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα και ο Αραβίδης με γυριστό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, σε μια χρονική στιγμή που η Καλλονή πίεζε.

Μετά το 3-0 η ΑΕΚ πήρε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ. Στις περισσότερες από αυτές τις φάσεις ήταν πρωταγωνιστικής ο Βάργκας, ο οποίος επέστρεψε αρκετά δυνατά μετά την τιμωρία του. Κοντά στο γκολ έφτασε και ο Γιόχανσον, με το σουτ του στο 64ο λεπτό να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 85ο λεπτό του αγώνα ο Μάνταλος είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον (88’ Κορδέρο), Μπουονανότε, Αραβίδης, Πλατέλλας (63’ Βάργκας), Τζεμπούρ (75’ Μάνταλος)

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης, άλιος, Αντέτζο(65’ Ούκα), Γιορέντε (84’ Ευαγγελιδάκης), Κεϊτά, Χιντασέλι, Γεωργίου (65’ Ξύδας), Καλτσάς, Σάμπα, Μανούσος

Κίτρινες: Γιόχανσον,

Διαιτητής:  ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΗΛΟΣ

Βοηθοί:   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΚΑΓΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΔΙΠΛΑΡΗΣ Τέταρτος Διαιτητής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΑΡΑΪΔΑΡΗΣ