01.12
18:22

Άμυνα για γέλια, σχέδιο τουρλουμπούκι

Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 15 πόντους, όμως αβοήθητη από τον πάγκο καθώς ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν κατάφερε ποτέ να βρει ένα σχήμα που θα έπαιζε άμυνα, εν τέλει ηττήθηκε (86-79) από τη Νίζνι στη Ρωσία. Εξαιρετικός ο Μαυροειδής έπαιξε και για τον τραυματία Λουκά, βοήθησε ο Χέρστον, παραφωνία στο β’ σε άμυνα και επίθεση ο Ντούσαν Σάκοτα.

Από το +15 η ΑΕΚ κατάφερε να ηττηθεί με 86-79 από τη Νίζνι στη Ρωσία και να χάσει την τεράστια ευκαιρία να κάνει ένα τεράστιο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup. Ο εξαιρετικός Μαυροειδής δεν ήταν αρκετός να δώσει τη νίκη στη Βασίλισσα, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου, με την άμυνα να παραπέει, την βοήθεια από τον Μαυροειδή να χάνεται και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκει στη Νίζνι, η οποάι με ένα γρήγορο σερί 5-0 δεν άφησε την ΑΕΚ να πάρει ανάσα μέχρι το 2’, όταν ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο μείωσε σε 5-3. Η Βασίλισσα από εκεί και πέρα ανέβασε ρυθμό και με τους εξαιρετικούς Μαυροειδή και Κατσίβελη μπήκε μπροστά σε ρόλο «οδηγού». Χέρστον και Μαυροειδής συνεργάστηκαν δύο φορές και έκαναν το 8-7, με τον Μιλόσεβιτς να γράφει το 13-13 με τρίποντο στο 5’. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαυροειδής ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (15-13), ο Κατσίβελης στο 8’ πρόσθεσε άλλο ένα καλάθι (19-13), με τη Νίζνι να σκοράρει κυρίως με τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει δικαιωματικά στην ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής έγραψε το 27-19, ο Χέρστον ανέβασε τη διαφορά στους +10 και ο Παπαντωνίου με ένα εξαιρετικό τρίποντο το 34-23 στο 14’. Ο Σάκοτα αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ τον Σαρικόπουλο, ο οποίος έκανε το 38-29, με την άμυνα να είναι το χαρακτηριστικό του Δικεφάλου και τον Ντούσαν Σάκοτα να αναλαμβάνει. Στο 18’ ο… υιός πέτυχε τρίποντο (46-36), ο Μαυροειδής στο 19’ το 50-40, με τη Νίζνι να μειώνει σε 52-44 στον εκπνοή του ημιχρόνου.

Με φόρα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Χέρστον να κάνει το 54-44. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν να δυσκολεύονται να βρουν στόχο, με τον Σάκοτα να δέχεται τεχνική ποινή στο 24’ για διαμαρτυρία και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 50-56 με τον Ίβλεφ. Στο 26’ ο Κοστόφ με τρίποντο έκανε το 53-57, ο Ίβλεφ το 55-57 και ο Μπέρζινς στο 28’ πέρασε μπροστά με 60-59. Η Ένωση στην εκπνοή κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χέρστον σε 63-63.

Πολύ κακό το ξεκίνημα για την ΑΕΚ με αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Στο 34’ το σκορ ήταν 72-67, η Νίζνι συνέχισε το ρυθμό της κάνοντας το 74-69, με τον Μιλόσεβιτς να ευστοχεί σε 2 βολές και τον Μαυροειδή να ισοφαρίζει στο 36’ (74-74). Η Ένωση είχε δύο φορές την ευκαιρία μετά το τρίποντο της Νίζνι να μειώσει αλλά υπέπεσε σε δύο λάθηλ, αφήνοντας τους γηπεδούχους να ανεβάσουν κι άλλο τη διαφορά, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Νίζνι έκανε το 81-76 στο 38΄, η ΑΕΚ δεν κατάφερε παρά να μειώσει και τελικά να ηττηθεί χάνοντας την ευκαιρία να κάνει ένα τεράστιο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ζαριάζκο, Ίβλεφ 9, Αντόνοφ 11, Μαχάλμπασιτς 8, Χβοστόφ 5 (10 ασίστ), Μπέρζινς 12 (13 ριμπ.), Στρέμπκοφ 15 (4 ασίστ), Κιρντιάτσκιν 5

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 15 (7 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 10, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26 (10 ριμπ.)