29.11
14:49

Με ταυτότητα Πογέτ και σφραγίδα Τζεμπούρ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2χ2 και ξεκινώντας ένα σερί που θέλει να συνεχίσει μέχρι το τέλος του 2015, Τα γκολ οι Γιόχανσον και Πλατέλλας, ο οποίος μαζί με τον Τζεμπούρ έδωσαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασε πέναλτι ο Μάνταλος.

Μπορεί αρχικά να αγχώθηκε, αλλά η Ένωση κατάφερε να πάρει ακόμα ένα τρίποντο. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο για ακόμα μια φορά δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, κάτι που κατάφερε να κάνει ο Γιόχανσον ένα λεπρό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο γκολ ο Πλατέλλας, μετά από σέντρα του Τζεμπούρ, με τους δύο τους να δίνουν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κόντρα στον Παναιτωλικό είχε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν, κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δεν κατάφερναν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες σε γκολ. Στο 11ο λεπτό ο Μάνταλος πέρασε στον Μπαρμπόσα, αυτός στο Γιόχανσον αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιόχανσον άφησε ωραία την μπάλα στον Αραβιδη, αλλά και το δικό του σουτ είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 19ο λεπτό ο Μάνταλος πάσαρε στον Ντίντακ, αλλά και αυτού το σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο, κάτι που συνέβη και στο 31ο λεπτό, όταν ο Σιμόες βρήκε τον Αραβίδη, με την κεφαλιά του να περνάει άουτ.

Ότι δεν έγινε στα πρώτα 44 λεπτά, έγινε ένα λεπρό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιόχανσον με κεφαλιά κέρδισε τον Κυριακή και έκανε το 1-0 σε ένα πολύ καλό χρονικό σημείο, καθώς μερικά λεπτά αργότερα έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο παιζόταν στο μισό γήπεδο, με την ΑΕΚ για ακόμα μια φορά να βρίσκεται στην επίθεση, να δημιουργεί φάσεις, χωρίς να μπορεί όμως να σκοράρει.

Τζεμπούρ-Πλατέλλας έδωσαν ρυθμό

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε, με τον Παναιτωλικό να πιέζει ώστε να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Γκουστάβο Πογέτ ξεκίνησε τις αλλαγές στο 60ο λεπτό, με τον Πλατέλλα αρχικά και τον Τζεμπούρ στη συνέχεια να δίνουν ρυθμό στην αναμέτρηση.

Μέχρι το 74ο λεπτό οι δύο ομάδες δεν είχαν πραγματοποιήσει καμία ευκαιρία, ωστόσο τότε ήρθε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ έβγαλε τη σέντρα, ο Πλατέλλας μπήκε στην περιοχή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το γκολ έκανε τους Κιτρινόμαυρους να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και τρία λεπτά αργότερα, οι Τζεμπούρ και Μάνταλος συνεργάστηκαν ωραία μεταξύ τους, με το σουτ του δεύτερου να το αποκρούει ο Κυριακίδης.

Από το 2-0 και μετά ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε, ενώ στο 87ο λεπτό ο Πάουλο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 89ο λεπτό ο Τζεμπούρ είχε την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά, ωστόσο ο Κυριακιδης του είπε «όχι» και έστειλε την μπάλα κόρνερ, κάτι που έκανε και στη συνέχεια της φάσης με την κεφαλιά του Γιόχανσον.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Τζεμπούρ κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Κυριακίδης δεν επέτρεψε στον Μάνταλο να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Ντίντακ, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο (84’ Λαμπρόπουλος), Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπουονανότε (60’ Πλατέλλας), Μπαρμπόσα Αραβίδης (68’ Τζεμπούρ)

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μύγας (78’ Ζαρκάδας), Κούσς, Μάκος, Μάρτιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουάρντα (λ.τρ 68’ Κουτρουμάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ (57’ Ρουσκουγιέδα), Μαρκόφσκι

Κίτρινες: Μάνταλος, Πάουλο (2),

Κόκκινη: Πάουλο