29.11
06:30

Χατ τρικ «Βασιλομπίλαρου» και… νίκη από ημίχρονο (vid)

Με τρία γκολ του Βασίλη Δημητριάδη (όλα στο πρώτο ημίχρονο) η ΑΕΚ επικράτησε σαν σήμερα το 1992 του ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-1 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χρονιά που κατέκτησε και τον τίτλο έχοντας το απόλυτο στην έδρα της!

Η Ένωση του Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε 17 νίκες (!) σε ισάριθμα παιχνίδια εκείνη τη χρονιά στη Νέα Φιλαδέλφεια και οι τρεις μεγάλοι αντίπαλοί της είχαν χάσει με το ίδιο σκορ (3-1).

Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Δημητριάδης στο 1ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 25’ έκανε το 2-0 με πλασέ, ενώ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 41’, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει απλά στο τελικό 3-1 με τον Λαγωνίδη στο 63’.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς για την ΑΕΚ αποβλήθηκε ο Βάιος Καραγιάννης και για τους Θεσσαλονικείς ο Πλίτσης.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μήνου, Βασιλόπουλος, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς, Π. Παπαϊωάννου, Μ. Παπαδόπουλος, Σαβέβσκι, Δημητριάδης, Μητρόπουλος (72′ Αγορογιάννης) Σλίσκοβιτς (46΄Πατίκας).