28.11
16:55

Γυμνή η ΑΕΚ όταν δεν μπορεί ο Λουκάς

Το πλάνο του Σάκοτα είναι να νικάει η Βασίλισσα όταν ο Μαυροκεφαλίδης είναι σε καλή βραδιά. Όταν δεν του πηγαίνει τίποτα, η ΑΕΚ πνίγεται στην ανοργανωσιά της, στις κάκιστες επιλογές ξένων που έφεραν διαρκείς αλλαγές στο ρόστερ και στο αναχρονιστικό μπάσκετ που παίζει.

Όταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι σε κακή μέρα, η Βασίλισσα είναι ανήμπορη να νικήσει, κάτι που απέδειξε κόντρα στον Άρη στο κλειστό του ΟΑΚΑ όπου ηττήθηκε με 74-83. Κακή η ΑΕΚ, κακή η διαιτησία, διασώζεται ο Κάρτερ. Κουρασμένη, άστοχη και απογοητευτική η Βασίλισσα απέναντι στον Άρη, η οποία ηττήθηκε με 74-83 και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης για πρώτη φορά δεν απέδωσε όπως έχει συνηθίσει την ομάδα, με την Ένωση να μην μπορεί να ανταποκριθεί.

Ο αγώνας

Με τον Άρη να παίρνει την πρώτη επίθεση ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με τον Μιλόσεβιτς να κερδίζει καλάθι και φάουλ βάζοντας την ΑΕΚ μπροστά (3-2). Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο έγραψε το 6-2, με την Ένωση να εμφανίζεται εξαιρετική στην άμυνα, φτάνοντας στο 4’ στους +6 από τον αντίπαλο. Ο Άρης μείωσε στο 6’ σε 12-10, με τον Ζάρα λίγο αργότερα να ισοφαρίζει.  Ο Γουάιτ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Χέρστον να κάνει 3 λάθη και τον Ξανθόπουλο να κάνει το 18-14 για τους Θεσσαλονικείς στο 8’. Λίγο πριν τη λήξη, ο Κάρτερ κέρδισε καλάθι και φάουλ κάνοντας το 20-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο χαρακτηρίζεται από την αστοχία των Κιτρινόμαυρων. Ο ΜακΝιλ με τρίποντο έκανε το 24-20 για τον Άρη, ενώ ο Μαυροειδής, αρκετά μαχητικός κάτω από το καλάθι μείωσε σε 22-24.  Ο σέντερ της Βασίλισσας στο 13’ κέρδισε καλάθι και φάουλ (25-27), ωστόσο η Ένωση μη μπορώντας να βρει στόχο άφησε τον Άρη να ανεβάσει τη διαφορά στο 17’ (37-30). Οι Κιτρινόμαυροι είχαν και δικαίως παράπονα από τη διαιτησία, η οποία έσπρωχνε τον Άρη, με το σκορ να είναι 36-39 περίπου 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό, με τον Άρη να σουτάρει από τα 6.75, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να γράφει 36-41.

Με ένα σερί 4-0 ξεκίνησε ο Άρης το δεύτερο ημίχρονο, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πέφτει σε δύο λάθη και τον ΜακΝιλ να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά (50-40). Ο Γουάιτ με τρίποντο έκανε το 53-40 στο 23’ με την Ένωση να συνεχίζει να είναι άστοχη και τον αντίπαλο να την τιμωρεί ανοίγοντας την ψαλίδα στους 15 πόντους. Ο Κούπερ στο 26’ έκανε το 44-55 για την ΑΕΚ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι το 60-46. Ο Λουκάς, ο οποίος βρέθηκε σε κακή ημέρα, χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο 29’ (46-62), με τον Χέρστον να δίνει το δικαίωμα στον Άρη να ανεβάσει στους 20 πόντους τη διαφορά. Ο Κούπερ με ένα τρίποντο έκανε το 51-68 και ο Κάρτερ στην εκπνοή το 53-68 του δεκαλέπτου.

Με σουτ κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ από τον Πελεκάνο ξεκίνησε η 4η περίοδος (53-70), με τον Χέρστον να κάνει λάθος στην επόμενη φάση χάνοντας την επίθεση για τη Βασίλισσα. Ο Σάκοτα στο 34’ με εκπληκτικό τρίποντο μείωσε στους 11 πόντους (62-73), με τον κόσμο να δίνει τον καλύτερο εαυτό του για να βοηθήσει την ομάδα. Ο Κούπερ έκανε το 64-73 στο 35’, με τους Γουάιτ και Μαυροειδή να σκοράρουν κάνοντας το 66-75. Δύο λεπτά αργότερα, με την Ένωση να έχει χάσει δύο ευκαιρίες να μειώσει κι άλλο, ο Κάρτερ έκανε φάουλ στον ΜακΝιλ, ο οποίος έγραψε το 66-77. Ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε σε 69-77, με την Ένωση να μην μπορεί να γυρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτο: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83

ΑΕΚ (Σάκοτα): Κούπερ 12, Παπαντωνίου, Σάκοτα 6, Χέρστον 4, Μιλόσεβιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 10, Κάρτερ 13, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Μαυροειδής 11.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθιόπουλος 6, Πελεκάνος 7, Γουάιτ 20, Γουότερς 10, Ζάρας 6, Χάγκινς 9, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 15.