28.11
19:30

Λάθη επί λαθών και αποκλεισμός

Εάν στο πρώτο ματς η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη, τότε στον επαναληπτικό της Βέροιας έκανε… τα διπλάσια και γνώρισε την ήττα με 32-22 από τον Φίλιππο που την αφήνει εκτός Ευρώπης. Κακή η Ένωση στην επίθεση, όσο και στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Ημαθίας να πετύχει εύκολα γκολ με τον Ζλατάνο στο τέρμα και τον Καρυπίδη να κάνουν τη διαφορά. Πλέον όλα το βάρος από τους Μάγκες πέφτει σε πρωτάθλημα και Κύπελλο

Τα δύο γκολ… κληρονομιά του Φιλίππου Βέροιας από το πρώτο ματς ήταν αυτά που έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι από το πρώτο λεπτό έδειξαν ότι δεν έχουν διάθεση να αφήσουν την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της.

Από νωρίς πήραν μια διαφορά ασφαλείας, την οποία στα μέσα περίπου του πρώτου μέρους είχαν αυξήσει στα πέντε γκολ (11-6) και την κράτησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, όντας μπροστά με 17-11.

Η Ένωση έκανε πολλά λάθη στην επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Φιλίππου να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις και να πετύχουν –ως επί το πλείστον- εύκολα τέρματα.

Οι παίκτες του Αρβανίτη έδειξαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ότι μπορούν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά και το έκανε μειώνοντας σε 17-13.

Από εκεί και πέρα όμως το… χάος, με την ΑΕΚ να κάνει πολλά λάθη, την ομάδα της Ημαθίας να τα εκμεταλλεύεται και να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Φίλιππο νικητή με σκορ 32-22 και την ΑΕΚ να μένει εκτός Ευρώπης, ένας στόχος που ούτως ή άλλως δεν ήταν πρωταρχικός φέτος για τον Δικέφαλο.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 10-6, 14-8, 17-11 (ημχ.), 18-14, 22-17, 27-18, 29-20, 30-21, 32-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 3, Παντελίδης, Ανανιάδης, Μπαντής 4, Δεληγιάννης, Καρυπίδης 11, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης 4, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 2, Βεσελίνοβιτς 8.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας 4, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 3, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Χέρμαν- Μάντσεν (Δανία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος).

Δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 7/7-3/4.