28.11
11:02

Δεν της παει η έδρα της

Μετά από δύο νίκες εκτός έδρας με ωραίο ποδόσφαιρο και πολλά γκολ, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της από τον Παναιτωλικό, δείχνοντας ότι δυσκολεύεται να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της.

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τους παίκτες του Στέλιου Μανωλά, οι οποίοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να μπουν στην περιοχή του αντιπάλου, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις που δημιούργησαν για να φτάσουν στο γκολ.

Όσον πέρναγαν τα λεπτά, ο Παναιτωλικός ανέβασε το ρυθμό του,βγήκε στην επίθεση όμως δεν έκανε κάποια αξιόλογη φάση, με το ματς να παίζεται κυρίως στη μεσαία γραμμή, με δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έδειξε την ανωτερότητα της όμως με ένα λάθος της άμυνας της δέχθηκε το πρώτο γκολ. Μέχρι τότε, ο Γιαννούτσος δύο φορές, μέσα από στημένη φάση, αλλά και μετά από σέντρα του Βλαχομήτρου πλησίασε στο να ανοίξει το σκορ αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ένωση μετά το πρώτο τέρμα που δέχθηκε έχασε τη συγκεντρωση της, με τον προπονητή να αλλάζει το σύστημα παίζοντας με 3 παίκτες στην άμυνα,  με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός μέσα σε ελάχιστα λεπτά να κάνει το 2-0, τη στιγμή που νωρίτερα οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο και έδειχναν ότι αργά ή γρήγορα θα έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Κάτι, που έκανε ο Κυριαζής λίγο αργότερα όταν στην αντεπίθεση μείωσε σε 1-2, το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

AEK: Παπαδόπουλος, Γραμματίκας, Γιαννούτσος, Κοντοές (72’  Μαρκοπουλιώτης), Γαλανόπουλος, Λίτσι (26′ Βιδάλης), Βλαχομήτρος, Κυριαζής, Τζάθας (46’ Αντωνίου) Τσέλιος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Καράι, Ζίγκηρης, Μιχάι, Αμπντέλ-Σαλάμ, Κοντογιάννης, Γιαννιώτης (63’ Μυτιλήνης) Μαργαρίτης, Μωραϊτης (87’ Γκασούκας) Βασιλούδης, Βακράκος (80’ Μάλης)

Τα γκολ: Κοντογιάννης (66′), Βακράκος (69′), Κυριαζής (79′)