26.11
19:51

Μπορούσε την πρόκριση αλλά…

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια από την Μινχάνκα με 3-0 στα σετ και εγκαταλείπει για μία ακόμη χρονιά από νωρίς τον θεσμό του Τσάλετζ καπ, ρίχνοντας πλέον το βάρος στο πρωτάθλημα

Τι κι αν έχασε στην Λευκορωσία με 3-2 και είχε την ευκαιρία με ένα καθαρό σκορ σήμερα να πάρει την πρόκριση; Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη την πλήρωσε από τα εσωτερικά προβλήματα που την ταλανίζουν. Είναι ευχή όλων το τμήμα να παράγει αθλήτριες όπως η 16χρονη ταλαντούχα Τοντάι ωστόσο η έλλειψη της Καββαθά (μετά από δική της απόφαση να απέχει από τα κοινά της ΑΕΚ) φάνηκε.

Η Μινχάνκα μπήκε καλύτερα στο ματς και στα πρώτα λεπτά του σετ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή, παίρνοντας μια μικρή διαφορά. Η Ένωση με τους διαδοχικούς πόντους της Κοσμά κάλυψε αυτή τη διαφορά, αλλά στο τέλος δεν είχε καθαρό μυαλό για να πάρει κάτι παραπάνω, χάνοντας το σετ με 25-18.

Οι Κιτρινόμαυρες βελτιώθηκαν εμφανώς στο σερβίς στο δεύτερο σετ, με την Κοσμά να είναι η καλύτερη στο παρκέ και βρέθηκαν να προηγούνται με 23-20. Κάπου εκεί οι Λευκορωσίδες πίεσαν και πήραν εν τέλει το σετ με 28-26 και τις γηπεδούχες να έχουν κακή υποδοχή.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Μινχάνκα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει να προηγείται και σε αυτό το σετ με τρεις πόντους διαφορά, οι οποίοι ωστόσο ύστερα από απανωτά λάθη γύρισαν μπούμερανγκ και κάπου εκεί η ΑΕΚ έχασε το ματς αλλά και την πρόκριση.

Τα σετ: 18-25, 26-28, 25-27