25.11
18:52

Έχυσε την καρδάρα με τα… Γάλατα

Έδωσε δυνατό αγώνα η ΑΕΚ για να ρίξει στο καναβάτσο την τουρκική ομάδα με το πλούσιο επιθετικό ταλέντο, όμως όταν πλησίαζε στο σκορ δεν είχε το κάτι παραπάνω για να προσπεράσει. Μοιραίος και ο Ντράγκαν Σάκοτα ο οποίος δέχθηκε, ανόητα για την εμπειρία του, τεχνική ποινή με τη διαφορά στους 4 και αυτή εκτοξεύτηκε αμέσως στους 10 βάζοντας ταφόπλακα (73-86) στις τελευταίες ελπίδες για τη μεγάλη ανατροπή.

Είχε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς, όμως παιδικά λάθη έδωσαν δικαίωμα στην ανώτερη Γαλατασαράι να ηγηθεί και να μην αφήσει περιθώρια στην ΑΕΚ να πάρει κεφάλι. Η Ένωση παρά τους εκπληκτικούς Μαλίκ Χέρστον και Λουκά Μαυροκεφαλίδη δυσκολεύτηκε να βρει στόχο και παρά το γεγονός ότι έφτασε ακόμα και στους 4 πόντους τη διαφορά από τον αντίπαλο δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα.

Υπόκλιση στους 10.000 οπαδούς της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο κλειστό  και έδωσαν τον καλύτερο εαυτός τους για να στηρίξουν την ομάδα.

Ο αγώνας

Επιστροφή στο κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία μέχρι το 4’ δεν είχε πετύχει καλάθι, με τη Γαλατά να τρέχει ένα σερί 9-0. Η Ένωση προσπαθούσε να σκοράρει πέρα από τα 6.75 με την αστοχία να διακρίνει την ομάδα. Λουκάς και Χέρστον έκαναν το 4-11 στο 5’, με την ΑΕΚ να εμφανίζεται χαμένη στο παρκέ. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 10-20 με κάρφωμα και ο Χέρστον το 15-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως και η πρώτη. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0, με τον Μαυροκεφαλίδη ωστόσο να μειώνει με τρίποντο σε 24-33. Ο ίδιος στο 15’ έκανε το 26-35, με τον Παπαντωνίου να έχει μπει στο παρκέ βελτιώνοντας την άμυνα της ομάδας. Ο Νώντας κερδίζοντας φάουλ μείωσε στους 6 πόντους τη διαφορά (31-37), με τον Μιλόσεβιτς να κάνει το 33-39 στο 16’. Οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚόλουμ να κάνει παιχνίδι ανέβασαν ξανά τη διαφορά, με τον πίνακα να δείχνει 37-46 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα. Ο Μαλίκ Χέρστον την… τράβηξε στο σκοράρισμα και μάλιστα έφτασε και στους 4 πόντους διαφορά από τη Γαλατά. Μέχρι το 22’ το σκορ ήταν 39-50, με τον Λουκά και τον Κατσίβελη να χάνουν δύο επιθέσεις για την ομάδα. Ουόρεν και Χέρστον έγραψαν το 43-50, με τον δεύτερο να καρφώνει και να κερδίζει και το φάουλ (46-52). Ο Αμερικανός στο 28’ με ένα απίστευτο τρίποντο μείωσε σε 56-58, με το κόσμο να δίνει ρεσιτάλ.

Με φάουλ του Κατσίβελη στον ΜακΚόλουμ και τεχνική ποινή στον Σάκοτα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, με τη Γαλατά να τρέχει ένα γρήγορο 5-0 στο 31’ (58-68), ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά στους 10. Ο Κοκσάλ με τρίποντο έκανε το 58-71, με τον Μιλόσεβιτς μετά από ασίστ του Κατσίβελη να κάνει το 61-71.Στο 34’ η Ένωση με δύο συνεχόμενα λάθη του Μιλόσεβιτς δεν μπορούσε να μειώσει, με τον Λουκά να πετυχαίνει δύο βολές στο 35’ (64-73). Ο Λουκάς στο 37’ έκανε το 66-75 και με τρίποντο το 69-75, με τον Κατσίβελη να κερδίζει το καλάθι και φάουλ (71-79). Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αλλάξει τα… γραμμένα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και ηττήθηκε με 73-86.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Άτιτς, Χέρστον 20, Μιλόσεβιτς 9 (5 ρ), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (11 ρ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Ουόρεν 2 (5 ασ)

Γαλατασαράι: Σιλμπ 12, Μακόλουμ 24 (3 ασ), Μίτσοφ 18 (5 ασ), Ντόρσεϊ 10 (9 ρ), Έντζε 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 2, Κοκσάλ 5

Τα δεκάλεπτα: 15-23,37-46, 58-63, 73-86