22.11
16:12

Έχασε μια μάχη, όχι τον πόλεμο

Την ήττα με 36-34 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό του Βύρωνα στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα στο Τσάλεντζ καπ. Πολλά λάθη από την ένωση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, που ισορρόπησε στο δεύτερο και θα μπορούσε να πάρει το ματς. Σταθερός ο Γκατφί, έπιασε τα άπιαστα ο Πλεχ στα τελευταία λεπτά. Απίστευτος ο κόσμος (πάνω από 250) που βρέθηκε δίπλα στην ομάδα και την χειροκρότησε στο τέλος. Θα κυνηγήσει την πρόκριση στο εκτός έδρας παιχνίδι η ΑΕΚ

Μπήκε πιο δυνατά η ΑΕΚ στο ματς και με διαδοχικά γκολ του Γκατφι κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, ωστόσο από εκεί και πέρα ο Φίλιππος πήρε τα ηνία με τον Καρυπίδη να είναι ο καλύτερος τους παίκτης.

Η αποβολή του Χατσίκα λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου αποσυντόνισε τους παίκτες της Ένωσης και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αυξήσουν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Φίλιππο να προηγείται με 20-18 και την ΑΕΚ να κάνει αρκετά λάθη σε άμυνα κι επίθεση.

Ο Δικέφαλος μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα σε 24-24, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται, ωστόσο η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους γηπεδούχους καθώς ο Φίλιππος έκανε το σκορ 28-25.

Έξι λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ είχε μειώσει και πάλι τη διαφορά από τον Φίλιππο στα δύο τέρματα (33-31). Η ΑΕΚ έπαιζε στα πίβοτ πότε με τον Γρηγοριαδη, πότε με τον Νικολαΐδη, ενώ σε αυτό το διάστημα μέχρι και το 25′ ο Πλεχ πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις και κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ.

Σε ένα ματς διαφήμιση για το Ελληνικό χάντμπολ η ΑΕΚ τελικά έχασε με 34-36 από τον Φίλιππο ο οποίος πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τη διοργάνωση