21.11
16:46

Με μασκοφόρο Λουκά και πυροβόλο Μίλαν αήττητη η Βασίλισσα!

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μην καταλαβαίνει από κατάγματα, τον εκπληκτικό Μίλαν Μιλόσεβιτς ο οποίος δίνει λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και τον ανεβασμένο Μαλίκ Χέρστον που θυμίζει ξανά τον παλιό καλό εαυτό του, η Βασίλισσα επικράτησε άνετα της Κηφισιάς με 78-54 και συνέχισε την αήτητη πορεία της στο πρωτάθλημα

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στο Ζηρίνειο κόντρα στην Κηφισιά, δείχνοντας εξ’ αρχής τις ορέξεις της να τελειώσει γρήγορα το ματς και να κάνει μετά το παιχνίδι της. Η Βασίλισσα μπήκε δυνατά από την πρώτη περίοδο, με τον Λουκά να παίζει εξαιρετικά κάτω από το καλάθι, τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει καθοριστούς πόντους και τον Χέρστον να δίνει σημαντικές βοήθειες  συνέχισε άνετα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατέβασε ρυθμό στο 3ο, χωρίς ωστόσο να διακινδυνεύσει. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με την Ένωση να παίρνει την 7η νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Εξαιρετικό ξεκίνημα από εκείνα που δεν μας συνηθίζει η ΑΕΚ, έκανε στο Ζηρίνειο, η οποία με τρία σερί τρίποντα από Σκραμπ, Σάκοτα και Χέρστον έτρεξε ένα γρήγορο σερί 9-2 και πήρε κεφάλι. Η Ένωση με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει λύσεις κάτω από το καλάθι και τον Σκραμπ να δείχνει ανεβασμένος, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και μάλιστα άφησε άποντη την Κηφισιά για περισσότερα από 4 λεπτά. Ο Μαυροειδής με καλάθι και φάουλ έκανε το 17-8 περίπου δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση, με τον Χέρστον να κλείνει ιδανικά την πρώτη περίοδο με ένα απίστευτο κάρφωμα.

Η Βασίλισσα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Λουκάς έδωσε τη θέση του στον Μαυροειδή, ο οποίος δεν τα πήγε καθόλου άσχημα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Στο 14’ η Ένωση προηγήθηκε με 27-14, ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά σε 32-16 και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ομάδα έδειχνε ότι κάνει μια  πολύ καλή προετοιμασία για το ματς της Τετάρτης με τη Γαλατά.

Δείτε πως το AEK1924.gr μετέφερε live τη ροή της αναμέτρησης

Στην επιστροφή για την 3η περίοδο, η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμό και άφησε την Κηφισιά να πλησιάσει, μη μπορώντας να πιάσει τους Στίγγερς, Σμιθ και Ντάστιν κάτω από το καλάθι. Ο Σκραμπ με τρίποντο έκανε το 33-44 στο 24’, η Κηφισιά πίεζε με τους 3 παραπάνω , ο Παπαντωνίου με τρίποντο έγραψε στο 39-53, ωστόσο με δύο λάθος επιθέσεις οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 10 πόντους (45-55) στο 29’.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η 4η περίοδος, με την Ένωση να κρατά τη διαφορά της από τους γηπεδούχους. Ο Κατσίβελης έκανε το 61-47 στο 32’, ο Μιλόσεβιτς με καλάθι και φάουλ το 66-49 στο 35’ και ο ίδιος με τρίποντο 1 λεπτό αργότερα το 71-51. Ο Σάλε μάλιστα βλέποντας το ματς να εξελίσσεται άνετα για την ομάδα του έριξε στη μάχη και τον νεαρό Μωραΐτη για να του δώσει εμπειρίες.

Επόμενος αγώνας στο πρωτάθλημα, στις 28 Νοέμβρη με τον Άρη στο ΟΑΚΑ, προηγείται το ματς με τη Γαλατασαράι την ερχόμενη Τετάρτη, στις 19:00.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 9 (1), Κασελάκης 4, Στίγκερς Τζ. 8, Χογκ 12, Σμιθ 8, Σταμάτης 2, Πόποβιτς, Γλυνιαδάκης 8, Χρυσικόπουλος 2, Σπυριδωνίδης 1, Φρέζιερ.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Σάκοτα 5(1), Χέρστον 13 (1), Σκραμπ 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 12, Κατσίβελης 4, Παπαντωνίου 3 (1), Μιλόσεβιτς 20 (3), Κάρτερ, Καλαμπόκης 3 (1), Μωραϊτης, Μαυροειδής 8, Ουόρεν 4.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78