18.11
18:30

Τεράστια νίκη – πρόκριση για την (αυτοκαταστροφική) Βασίλισσα!

Τη νίκη (82-78) στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρηση πήρε η Ένωση κόντρα στην Κράσνι Οκτιάμπρ στη Ρωσία, με τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Μαλίκ Χέρστον να οδηγούν την ομάδα. Η αυτοκαταστροφική ΑΕΚ δεν πλήρωσε τα λάθη της και έγραψε  το 4-2 στο Eurocup, κάνοντας ένα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ έχει γίνει πλέον κακό συνήθειο για την ομάδα, η οποια ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να πάρει το προβάδισμα. Ο Ντράγκαν Σάκοτα, προτίμησε να κρατήσει εκτός τον Κρις Ουόρεν στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας χρόνο στον Φιλ Σκράμπ, με τους Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς και Κάρτερ να αλλάζουν την εικόνα της ομάδας στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Ένωση να αλλάξει τα δεδομένα. Μαυροκεφαλίδης και Χέρστον ξεχώρισαν στην αναμέτρηση, ωστόσο τα συνεχόμενα λάθη στη επίθεση έστειλαν τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη δύσκολη νίκη.

Η Ένωση είναι πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup, έχοντας 4 νίκες και 2 ήττες στη διοργάνωση. Επόμενη αναμέτρηση στις 25 Νοεμβρίου κόντρα στη Γαλατασαράι στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία έχασε στην επίθεση την Κράσνι και δέχθηκε μέσα σε ενάμιση λεπτό 6 πόντους. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Ένωση, ενώ στο 6’ με δύο τρίποντα, ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε το 10-8. Χαρακτηριστικό της Κράσνι ήταν ότι είχε κλείσει τον Λουκά κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να σουτάρει από την περιφέρεια.

Η Ένωση με ένα σερί 8-0 στο 12’ έκανε το 22-20, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 6-0 λίγο αργότερα ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά (26-20).Μιλόσεβιτς και Κάρτερ μείωσαν στο καλάθι, στο 15’ ο Μαυροειδής ισοφάρισε (26-26), με την ΑΕΚ να παίζει καλύτερα στην άμυνα. Ο Κάρτερ στο 18’ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους Κιτρινόμαυρους στο ματς (30-29) και ο ίδιος περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου με κάρφωμα έγραψε το 34-31. Οι δύο ομάδες με μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 34-33 υπέρ της ΑΕΚ.

Με τον Σκραμπ στην 5αδα του 3ου δεκαλέπτου ξεκίνησε η ΑΕΚ, ο οποίος μπήκες ζεστός και με δύο σερί καλάθια έκανε το 38-33 στο 21’. Η Βασίλισσα παίζοντας αρκετά καλές άμυνες ανέβασε στο +7 τη διαφορά με τους Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον, ωστόσο ο Κούπερ στο 23’ μείωσε στο καλάθι (40-42). Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν εκείνος που πήρε την ομάδα στην πλάτη του, στο 25’ έγραψε στο 47-40 και ο Λουκάς, με καλάθι και φάουλ το 50-42. Ο Αμερικανός με νέο τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά (55-44), με την Ένωση να είναι απόλυτη πρωταγωνίστρια.

Εξοικονόμησε χρήματα από τη θέρμανση του σπιτιού σου με τις ιταλικές σόμπες pellet KARMEK ONE από το polykatastima.net

Στην 4η περίοδος, ο Χάμιλτον με τρίποντο μείωσε στους 4 πόντους, όμως ο Μιλόσεβιτς στο 34’ απάντησε και έκανε το 55-64. Η ΑΕΚ κάνοντας αρκετά λάθη έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να μειώσουν στο καλάθι, με τον Κούπερ στο 38’ να ισοφαρίζει (66-66). Ο Λουκάς με φάουλ του Σοκόλοφ έκανε το 68-66. Η Κράσνι πέρασε μπροστά 25’’ πριν τη λήξη, ο Λουκάς ισοφάρισε σε 70-70 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση

Εξαιρετική δουλειά του Καλαμπόκη στην άμυνα. Στα 2μιση λεπτά της παράτασης έκανε το 74-70 για την ΑΕΚ ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας. Με τρεις λάθος επιθέσεις η ΑΕΚ έχασε το προβάδισμα, όμως ο Χέρστον με κάρφωμα έκανε το 76-74. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λουκάς κέρδισε το καλάθι και φάουλ, έγραψε το 79-76, με το ματς να λήγει 82-78 και την Ένωση να παίρνει τη νίκη στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 22-14,33-34, 48-57, 70-70 (παράταση: 78-82)

Κράσνι Οκτιαμπρ: Τκατσένκο 2, Κούπερ 27 (11 ρ, 8 ασ), Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 4, Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (9 ρ), Κορσακόφ, Μπουγκαένκο, Βοΐτιουκ 2, Τζόνσον 17 (8 ρ), Γκουίν 2.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου (4 ασ), Σάκοτα 6, Άτιτς, Χέρστον 16 (5/8 2π), Μιλόσεβιτς 11 (9 ρ), Σκραμπ 4, Μαυροκεφαλίδης 28 (8/8 1π, 10ρ), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Ουόρεν.