18.11
17:45

Δεν ήταν… ΑΕΚ και δίκαια ηττήθηκε

Μια ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα εκείνη των προηγούμενων δύο αγωνιστικών παρουσιάστηκε στη Νέα Ιωνία, με την ΑΕΚ να γνωρίζει δίκαια την ήττα από τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα με 33-28 για την 8η αγωνιστική της Handball Premier. Όλα πήγαν στραβά για την Ένωση, που βρέθηκε να χάνει ακόμα και με δέκα γκολ

Οι δύο διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα δεν έδωσαν όπως αναμενόταν ώθηση στους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι ξεκίνησαν νωθρά στο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά από την ΑΕΚ μέχρι και σε επτά τέρματα, με τους παίκτες του Αρβανίτη να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Στη συνέχεια η Ένωση αντέδρασε και μείωσε το σκορ στα τέσσερα τέρματα (13-9), ωστόσο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Δικέας έφτασε ξανά τη διαφορά στα επτά γκολ και στο 16-9 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κρατούν τη διαφορά και να την επεκτείνουν μέχρι και τα 10 τέρματα.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης οι Κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι και μείωσαν ακόμα και στα τρία γκολ (30-27), ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια με τον Δικέα να ανεβάζει ξανά τη διαφορά.

Το τελικό 33-28 αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων, παρότι η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχανε με μεγαλύτερο σκορ, ενώ θα μπορούσε να είχε φέρει τελείως τούμπα το παιχνίδι αν ανέβαζε και άλλο στροφές στο 30-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 8-2, 13-6, 13-8, 16-9 (ημχ.), 21-10, 23-14, 26-17, 29-20, 30-26, 33-28

ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Λαδάκης, Ταουσάνης 1, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 1, Ζαμπούνης 1, Μπάρμπας, Γκουλές, Κεδέρης 8, Παπακυπριανού 4, Λεωνίδας 4, Χελιώτης 8, Χάλαρης 1, Πρσκάλο 4.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας, Δούγιας, Γεωργιάδης 4, Φάμπατς, Δημοσθένους 6, Νικολαϊδης 4, Αργυράκης, Εμμανουήλ, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γκατφί 6, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 6, Κολιούλης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 2/3-0/1.