15.11
18:33

Πλησίασε την ολική ανατροπή, αλλά…

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ΑΕΚ στη ΦΕΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι Κιτρινόμαυρες βρήκαν τη δύναμη να επιστρέψουν από το 2-0 σε 2-2 και να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου αν και το πάλεψαν δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Κακό ξεκίνημα για την ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη καθώς ο Παναθηναϊκός πήρα γρήγορα το προβάδισμα και έφτασε μάλιστα να προηγείται με ένα σερί 6-0 με 11-17 αλλά και με 12-21. Η ΑΕΚ μη έχοντας καλή τελική πάσα έχασε αυτό το πρώτο σετ εύκολα με τον τεχνικό της Ένωσης να βάζει τις φωνές στις αθλήτριες του.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, ωστόσο οι «πράσινες» κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ κάτι που διατήρησαν μέχρι και το τέλος για να κάνουν και πάλι εύκολα το 0-2 στα σετ.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα της ομάδας στο τρίτο σετ καθώς οι φωνές του τεχνικού της ΑΕΚ έπιασαν τόπο και με κορυφαία την Σοφία Κοσμά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ και να μειώσει έτσι τη διαφορά ελπίζοντας στην ανατροπή.

Κι όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης καθώς ανέβασε την απόδοση της κατακόρυφα, και δείχνοντας πάθος έφτασε το σετ μέχρι το τέλος του για να καταφέρει να το κάνει δικό της μετά από υπερπροσπάθεια.

Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενες πήραν από νωρίς μια διαφορά τριών πόντων, την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος παρότι η ΑΕΚ προσπάθησε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-16, 26-24, 9-15