14.11
18:52

Όσο με… αγχώνεις τόσο με πορώνεις!

Σε ένα αγχωτικό απόγευμα, κόντρα στον μαχητικό Απόλλωνα, που απειλούσε μόνιμα με τρίποντα, η ΑΕΚ επικράτησε με 84-78, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να οδηγεί ξανά τη Βασίλισσα στο δεύτερο ημίχρονο και τον καθοριστικό Γιάννη Καλαμπόκη να δίνει βοήθειες. Εξαιρετικές άμυνες από Παπαντωνίου, θεαματικός ο Χέρστον.

Μαυροκεφαλίδης, Χέρστον, Κάρτερ και Καλαμπόκης μοιράστηκαν τους πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Νώντας Παπαντωνίου παίζοντας καλή άμυνα και βοηθώντας στο μοίρασμα.

Ο αγώνας

Αρκετά δυναμικά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτιο, με τον Χέρστον να ανοίγε το σκορ. Μαυροκεφαλίδης και Κατσίβελης σκόραραν, όμως ο Απόλλων με τους Βεργίνη και Γουντς να παίρνουν την ομάδα πάνω τους, κατάφερε να προηγηθεί στο 4’ (6-9). Ο Χέρστον στο 7’ ισοφάρισε κερδίζοντας καλάθι και φάουλ (13-13). Στη συνέχεια, ένα λάθος του Λουκά έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά, όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 5-0 μείωσε, με το Κάρτερ να πετυχαίνει δίποντο στη λήξη, γράφοντας το 18-20.

Με ένα καλάθι και φάουλ κερδισμένο από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς, η Βασίλισσα ισοφάρισε το ματς (21-21), με τον Βόσνιο να συνεχίζει να σκοράρει, κάνοντας στο 12’ το 23-23. Ο Κάρτερ με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά, με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να τρέχει ένα σερί 8-2. Η Ένωση κάπου εκεί «έπεσε» και έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα ν μειώσει, με τον Σάκοτα στο 17’ να κάνει το 35-31. Ο Αθανάσουλας απάντησε με τρίποντο στο 18’. Λίγο αργότερα, μετά από εξαιρετική άμυνα της ΑΕΚ, ο Παπαντωνίου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, έκανε το 40-39, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 45-43.

Με έναν θεαματικό Μαλίκ Χέρστον να καρφώνει δύο φορές στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκανε το 49-43, με τον Κατσίβελη να κερδίζει καλάθι και φάουλ λίγο αργότερα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 51-43. Ωστόσο ο Απόλλων δεν έκανε πίσω. Ο Μέγιες με 3 συνεχόμενα καλάθια κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του (58-54) στο 28΄. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν κυρίως με τρίποντα, ο Κατσίβελης άνοιξε την ψαλίδα στο 63-54, κρατώντας μια διαφορά ασφαλείας μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κάρτερ (68-59), με τον Παπαντωνίου να παίζει εξαιρετική άμυνα και να μοιράζει ασίστ, όπως εκείνη στον Καλαμπόκη, με το οποίο έγραψε το 70-61. Ο Κουζέλογλου με με τρίποντο μείωσε ξανά,όμως ο άσος της Βασίλισσας κέρδισε ένα έξυπνο φάουλ ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά (72-64). Ο Απόλλων πίεσε, στο 35’ έγραψε το 72-68, με τον Λουκά να πετυχαίνει τρίποντο, τον Αθανασούλα να απαντά και το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού (75-74), 3μιση λεπτά πριν το τέλος.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δύο δικά του καλάθια, το ένα μετά από εξαιρετικό κάρφωμα, έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ, κάνοντας το 79-74 στο 38’. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο στο 39’ έκανε το 82-76, με τη Βασίλισσα να παίρνει τη νίκη κάνοντας το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 8, Ντ. Σάκοτα 2, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 16, Κάρτερ 11, Κατσίβελης 8, Καλαμπόκης 12, Μαυροειδής 4, Γουόρεν 4.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Αργυρόπουλος 3, Βεργίνης 15, Αθανασούλας 9, Πάμπλαντ, Τσουπ, Ντάνκαν 3, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 20, Πέρι 8, Γουντς 15 (10 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-20,45-43, 65-59, 84-78