12.11
03:30

Το «Χ» στο Ολίμπικο και η αήττητη πορεία στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (vid)

Μια μέρα σαν και τη σημερινή το 2002 η ΑΕΚ ερχόταν ισόπαλη με τη Ρόμα (1-1) στο «Ολίμπικο» και ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις της σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο αήττητη με έξι ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τη σεζόν 2002-03 η Ένωση είχε κληθεί να αντιμετωπίσει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ομάδες όπως η μεγάλη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς και τη Ρόμα με την Γκενκ.

Στις 12 Νοεμβρίου πριν 13 χρόνια οι Κιτρινόμαυροι ήρθαν ισόπαλοι με την Ρόμα στο «Ολίμπικο» με σκορ 1-1 και αυτή ήταν η έκτη και τελευταία ισοπαλία σε ισάριθμες αναμετρήσεις, η οποία όμως δεν της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για τους Ιταλούς είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο Ντελβέκιο, ενώ ο Σεντένο έφερε το ματς στα ίσα στο 90’, με την ΑΕΚ να έψαχνε στα λεπτά των καθυστερήσεων το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση (είχε το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας), το οποίο όμως δεν ήρθε.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε εκείνη η σπουδαία πορεία της ΑΕΚ στην Ευρώπη, που την καθιστά την μοναδική ελληνική ομάδα που ολοκλήρωσε αήττητη τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ρόμα (Φάμπιο Καπέλο): Αντονιόλι, Καφού (90′ Μπομπαρντίνι), Ζεμπινά, Λίμα (81′ Γκουινγκού), Μοντέλα, Έμερσον, Τομάζι, Κασάνο (65′ Κουφρέ), Σάμιουελ, Πανούτσι, Ντελβέκιο

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χιώτης, Μπορμπόκης, Ζαγοράκης, Νικολαϊδης, Σεντένο, Ράιτ, Κατσουράνης, Λάκης (61′ Τσιάρτας), Γεωργάτος, Καψής (46′ Κωστένογλου), Ναλιτζής (46′ Ίβιτς)