11.11
13:44

Φιλική νίκη στα Σπάτα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 του τμήματος Νέων της ομάδας, σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα Σπάτα. Έδωσε χρόνο σε όλους ο Πογέτ, σκόρερ οι Τζεμπούρ, Μπουονανότε, Κορδέρο και Κρισάντους. Επέστρεψε ο Μπακάκης.

Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ αντιμετώπισαν σε φιλική αναμέτρηση την ομάδα του Στέλιου Μανωλά, ώστε ο Ουρουγουανός τεχνικός να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του ώστε να τους τσεκάρει.

Στο φιλικό δεν αγωνίστηκαν οι διεθνείς Μπαρόχα, Βάργκας, Αραβίδης, Τζανετόπουλος, Σβάρνας και Ντούνης, ενώ εκτός έμειναν και οι Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Ντίντακ και Βασιλαντωνόπουλος.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Τζεμπούρ, μετά από σέντρα του Μπουονανότε, ενώ στο 35ο ο δημιουργός του πρώτου τέρματος σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ, κάνοντας το 2-0.

Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Κορδέρο, που με κεφαλιά  μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γροντή, έκανε το 3-0 στο 43ο λεπτό. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65’ ο Μπουονανότε εκτέλεσε κόρνερ, ο Κρισάντους έπιασε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Στο 77ο λεπτό ο Πλατέλλας είχε δοκάρι,μετά από δυνατό σουτ.

Το σημαντικότερο στοιχείο του σημερινού φιλικού ήταν η επιστροφή στην ενεργό δράση των Μιχάλη Μπακάκη και Ράφικ Τζεμπούρ, με τον δεύτερο μάλιστα να σκοράρει κιόλας.

AEK: Ανέστης (60’ Καραγκιολίδης), Μπακάκης, Αρθο, Φαγιέ, Πεταυράκης, Κορδέρο (60’ Ανδρεόπουλος), Γροντής (60’ Κρισάντους), Πλατέλλας, Ανάκογλου, Μπουονανότε, Τζεμπούρ

ΑΕΚ Κ-20: Πάντος, Παπάζογλου, Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Γιαννούτσος, Καρβουνίδης, Λίτσι, Τζάθας, Τσέλιος, Βλαχομήτρος, Κυριαζής
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Παπαδόπουλος (τερμ.), Κοφσανίδης, Ασπρογιάννης, Ντομπριβόγιε, Πεχλιβανίδης, Ψάνης, Πογοσιάν, Σπηλιώτης, Αντωνίου

Πηγή φωτογραφίας: ΠΑΕ ΑΕΚ