11.11
19:10

ΤΕΡΑΣΤΙΑ Βασίλισσα, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κόσμος!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 86-80 της Νεπτούνας στην Κλαϊπέδα κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο μπροστά στους 200 ήρωες που ταξίδεψαν για να βρεθούν στο πλευρό της. Απίστευτος Μαυροκεφαλίδης, καθοριστικός Σάκοτα, μεγάλη βοήθεια από Κάρτερ και καλές άμυνες από Παπαντωνίου – Καλαμπόκη. Θετική εικόνα από Μαυροειδή που έδωσε ανάσες

Προβληματικό πρώτο ημίχρονο, εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη. Αυτή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο ματς κόντρα στη Νεπτούνας, η οποία επικράτησε με 76-70 των Λιθουανών και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα σε εκτός έδρας ματς, μετρώντας 3 νίκες στις 5 αναμετρήσεις του Eurocup.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε νωθρά, όμως σοβαρεύτηκε στην πορεία, έπαιξε άμυνα και με τον πλέον συνήθη ύποπτο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, τις βοήθειες από Σάκοτα και Κάρτερ, αλλά και τις καλές άμυνες από Παπαντωνίου και Καλαμπόκη, κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα.

Μεγάλη υπόκλιση στους 200 πιστούς οπαδούς της που ταξίδεψαν στη Λιθουανία για να τη στηρίξουν!

Ο αγώνας

Με ένα 7-0 σερί από τη Νεπτούνας ξεκίνησε η 5η αγωνιστική του Eurocupγια την ΑΕΚ στη Λιθουανία, η οποία με 3 λάθη στην επίθεση έκανε περίπου 3μιση λεπτά για να βρει στόχο, με τους Χέρστον και Λουκά να γράφουν στο 7-4 στο 7’. Η Νεπτούνας με καλάθι και φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη ανέβασε τη διαφορά σε 12-8. Ο Ανοσίκε λίγο αργότερα υπέπεσε στο ίδιο παράπτωμα δίνοντας την ευκαιρία στη Νεπτούνας να βρεθεί στο +6 (17-11), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ να γράφει 22-17.

Πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα μειώνοντας σε 22-21 με τους Σάκοτα και Κάρτερ, με τον Ανοσίκε να συνεχίζει τα λάθη, αφήνοντας τον Γκιρτσιύνας να κάνει το 27-21 στο 12’.  Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-0 (32-21)άφησαν πίσω στο σκορ την Ένωση αναγκάζοντας το Σάκοτα σε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες τους.

Ο Ουόρεν με τρίποντο μείωσε σε 32-29, με τον Καλαμπόκη να μπαίνει στο παρκέ παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, με τους Κάρτερ  και Μαυροκεφαλίδη να βάζου για πρώτη φορά μπροστά στην ΑΕΚ στο σκορ (32-33), γράφοντας ένα σερί 12-0. Η Ένωση συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με τον Καλαμπόκη να κάνει καλάθι και φάουλ 17’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, διορθώνοντας όμως στη συνέχεια με τρίποντο και διαμορφώνοντας το 43-41 του ημιχρόνου.

Με το ίδιο πάθος συνέχισε την πορεία της η ΑΕΚ στην 3η περίοδο, με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει ένα σερί 6-0, ισοφαρίζοντας (49-49) τη Νεπτούνας. Ο Σάκοτα με τρίποντο στο 26’ έγραψε το 52-52, όμως οι διαιτητές είδαν ανύπαρκτο φάουλ του Λουκά στη συνέχεια και χρέωσαν και τεχνική ποινή στον Σάκοτα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά.

Ο Μαυροειδής που πήρε χρόνο για να δώσει ανάσες, έκανε καλάθι και φάουλ στον Μπουτκεβίτσιους στο 29’ (61-56). όμως ο εξαιρετικός Παπαντωνόυ που βοήθησε στην άμυνα με 2/2 βολες μείωσε σε 61-59.

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη για τη νίκη. Κάρτερ και Χέρστον έδωσαν κεφάλι στην ομάδα κάνοντας το 62-61, με τους Μαυροειδή και Παπαντωνίου να παίζουν εξαιρετικά στην άμυνα και τον Σάκοτα να σημειώνει τρίποντο (65-61). Ο αρχηγός της Ένωσης συνέχισε να… πυροβολεί το 68-61 έγινε γρήγορα, με τους γηπεδούχους να έχουν 3 λεπτά να πετύχουν καλάθι.

Στο 35’ Ο Ζαβάτσκας ευστοχεί σε τρίποντο για το 68-71, με τον Σάλε να καλεί σε τάιμ άουτ.

Ο Παπαντωνίου μετά από λάθος δικό του, γύρισε κατευθείαν και με αυτοθυσία διόρθωσε κερδίζοντας το φάουλ στη συνέχεια και κάνοντας το 74-68 για την Ένωση. Ο ρυθμός ανέβηκε, ο Λουκάς με τρίποντο έγραψε το 72-79, με την Ένωση να οδηγεί το ματς, παίρνοντας μια μάγκικη νίκη μπροστά στους 200 πιστούς που την ακολούθησαν.

Τα δεκάλεπτα:22-17, 43-41, 61-58, 80-86

Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 17 (6 ασίστ), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 5, Γκάλντικας 9, Ζαβάτσκας 10, Γκραντ 7, Μπιρούτα 3, Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16, Άτιτς, Χέρστον 8, Μαυροκεφαλίδης 27 (8 ριμπ.), Κάρτερ 11, Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 4, Γουόρεν 9.