08.11
19:30

Δώρο από Βάργκας και ΑΕΚ στον Αστέρα

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ, με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, στην πρώτη εντός έδρας εμφάνιση του Γκουστάβο Πογέτ. Η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες από το τέλος του πρώτου ημίχρονο, μετά από αποβολή του Βάργκας, και δεν κατάφερε στην επανάληψη να σκοράρει, κάτι που έκανε στο 90’ ο Παπαδόπουλος.

Ο Ρονάλντ Βάργκας με την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε και η δυστοκία της ΑΕΚ στην επίθεση, έδωσαν τη νίκη στον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο ΟΑΚΑ, ήττα η οποία ήταν η πρώτη της Ένωσης στην έδρα της. Συνεχίζει να χάνει βαθμούς ο Δικέφαλος και να μένει μακριά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Με πολύ δύναμη, χωρίς φάσεις

Δυναμικά ξεκίνησε ο αγώνας της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν τον έλεγχο και την μπάλα να είναι συνεχώς πάνω κάτω. Η Ένωση κατάφερε τελικά να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, βάζοντας κάτω την μπάλα και βγάζοντας ωραίους αυτοματισμούς.

Για ακόμα μια φορά το πρόβλημά της ήταν η τελική προσπάθεια, καθώς φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφερναν να απειλήσουν.

Οι μοναδικές φάσες που έγιναν ήταν δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ των Μάνταλου και Γκάλο, με τον Μπάντη να διώχνει την μπάλα, κάτι που έκανε και στην ωραία πάσα που έβγαλε ο Μάνταλος στον Αραβίδη στο 39ο λεπτό. Από την άλλη πλευρά στο 45ο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Η στιγμή του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε να κάνει με γκολ, αλλά με την αποβολή του Βάργκας, ο οποίος δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα, χτύπησε τον αντίπαλό του εκτός φάσεις στη συνέχεια και ενώ βρισκόταν στο έδαφος, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Με 10 δεν μπορούσε

Η αποβολή του Βάργκας στοίχησε στην ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, πιέζοντας συνεχώς σε όλο το γήπεδο. Και στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά το χάλαγαν στην τελική προσπάθεια.

Η Ένωση, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες πίεσε, με τον Αστέρα Τρίπολης να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ με τον Παπαδόπουλο. Στο 74ο λεπτό μάλιστα, ο Παπαδόπουλος σκόραρε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς πριν είχε κάνει φάουλ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ μέχρι και το τελευταίο λεπτό προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τους επέτρεπε να αγωνιστούν όπως ήθελαν μιας και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά κλεισμένοι στην άμυνά τους.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ, το έκανε ο Αστέρας Τριπολης στο 90ο λεπτό, καθώς ο Παπαδόπουλος, εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Φούντα και την απόκρουση του Μπαρόχα, στέλνοντας τη συνέχεια τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας, Μπαρμπόσα (70’ Μπουονανότε), Μάνταλος (84’ Κορδέρο), Αραβίδης (70’ Κρισάντους)

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας (63΄Δημούτσος), Κουρμπέλης, Μάσα (85’ Φούντας), Μπερτόλιο, Λανθαρότε (68’ Φερνάντεζ), Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Κουρμπέλης, Λανθαρότε, Ινγκλέσιας, Μπαρμπόσα, Μάνταλος

Κόκκινες: Βάργκας