07.11
16:20

Βασίλισσά μου αήττητη!

Με πέντε νίκες ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, η Βασίλισσα παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον κοιτάζει το ματς με τη Νεπτούνας για το Eurocup εκτός έδρας. Εύκολη νίκη (80-72) κόντρα στην Καβάλα, με τον Σκραμπ να παίρνει χρόνο στο 2ο δεκάλεπτο και τους Μιλόσεβιτς, Χέρστον και Μαυροκεφαλίδη να ξεχωρίζουν.

Χαλαρό ήταν το απόγευμα της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Καβάλα και παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στην άμυνα, κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και να πάρει την 5η συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Εξαιρετικός ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, πολύ καλές εμφανίσεις από Χέρστον, Λουκά και Σάκοτα.

Με πρόβλημα στην άμυνα αλλά πολύ καλές επιθέσεις η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε θέμα στο ξεκίνημα της αναμέτρηση κόντρα στην Καβάλα, και με τον Χέρστον να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια, η Ένωση έγραψε το 13-9 στο 5΄. Μαυροκεφαλίδης και Ουόρεν έκαναν το 19-14, όμως μετά από αδράνεια της άμυνας, ο Κοστόφ με τρίποντο ισοφάρισε. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ, με τον Σάκοτα να γράφει με  τρίποντο το 28-21 του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Σκραμπ να παίρνει θέση στο παρκέ. Με ένα φάουλ του και με μια λάθος επίθεση, η Καβάλα μείωσε και με ένα σερί 5-0 έκανε το 28-26. Η ΑΕΚ είχε να σκοράρει 3μιση λεπτά, με τον Μιλόσεβιτς να την ξεκολλάει πετυχαίνοντας τρίποντο (31-26). Λίγο αργότερα με λάθος του Καλαμπόκη στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 33-30, με την Ένωση να είναι άστοχη για περίπου 4 λεπτά. Ο Σκράμπ με τρίποντο έκανε το 38-34 στο 17’, ο Παπαντωνίου με ανάποδο λέι άπ το 40—37 λίγο αργότερα με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (42-42).

Αρκετά δυναμικά και με τον Ντούσαν Σάκοτα σε κέφια ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την αστοχία της Καβάλας και να ανεβάζει τη διαφορά σε 54-44 στο 23’. Ο αρχηγός της Βασίλισσας με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά την ΑΕΚ μπροστά με 12 πόντους, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δύο ριμπάουντ και δύο καλάθια έκανε το 60-46 στο 25’.  Η Βασίλισσα δεν χρειάστηκε να πιεστεί για να κρατήσει διαφορά ασφαλείας, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος μείωσε πριν τη λήξη της περιόδου.

Με 5 πόντους του Γιάννη Καλαμπόκη στο πρώτο ενάμιση λεπτό του 4ου δεκαλέπτου, η Ένωση ανέβασε ξανά τη διαφορά στους +10 στο 32’ και συνέχισε να ελέγχει το ματς. Στο 34΄με τρομερή ασίστ του Παπαντωνίου στον Μιλόσεβιτς, η ΑΕΚ έγραψε το 73-59. Ο Τζόουνς με 5 πόντους μείωσε για την Καβάλα και ο Σάκοτα επιστράτευσε τον γιο του, με τον Παπαντωνίου να έχει μια εξαιρετική συνεργασία με τον Μαυροκεφαλίδη, κάνοντας το 76-64. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, η Ένωση με πολύ καλές άμυνες επέβαλε το παιχνίδι της, με το σκορ να είναι 78-64 και τελικά πήρε τη νίκη, χωρίς να δυσκολευτεί. Επόμενος αγώνας με Νεπτούνας εκτός έδρας την Τετάρτη στις 11 Νοέμβρη στις 19:00 το απόγευμα.

Διαιτητές: Καλδίρης, Παφίλης, Παγώνης

Τα δεκάλεπτα:  28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3, Ουόρεν 8, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1), Σκραμπ 3 (1), Χέρστον 16, Σάκοτα 12 (2), Μιλόσεβιτς 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρ. – 11 ριμπ.), Ανοσίκε (6 ριμπ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 4, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 22 (2), Γκέλιος, Καλαιτζίδης 4, Λίβας 3 (1), Βάργκας 6, Ρόμπινσον 8 (1 τρ. – 6 ασ).