04.11
18:55

Θα μας στείλετε στο γιατρό, Δικέφαλε θα τρελαθώ!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, με έναν λυσσασμένο Σάκοτα, έναν απίστευτο Χέρστον και έναν δαιμόνιο Ουόρεν, η ΑΕΚ επικράτησε 75-74 της Χάποελ και προχωρά ολοταχώς για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup!

Σε ένα απίστευτο ματς με μια κακή ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο και μια εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο, η Βασίλισσα κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Χάποελ με τους Ουόρεν, Σάκοτα, Χέρστον και Λουκά να ξεχωρίζουν.

Ο αγώνας

Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, με τους Ουόρεν, Μαυροκεφαλίδη και Σάκοτα να γράφουν στο 6-6 και τον Τζάνινγκ με συνεχόμενα τρίποντα να ανεβάζει τη διαφορά για τη Χάποελ σε 12-8 στο 4΄. Ο Κάρτερ κατάφερε με τρίποντο να μειώσει σε 11-13, όπως ο Γιάνινγ με ακόμα ένα τρίποντο κανε το 11-19 στο 7’, με την ΑΕΚ να μετρά 9 πόντους μόνο από βολές. Στο 8’ μετά από δύο λάθη στην επίθεση της η Ένωση έδωσε την ευκαιρία στη Χάποελ να ανεβάσει κι άλλο το σκορ (14-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της ομάδας δεν είχε βελτίωση. Αστοχία και πολλά λάθη στην επίθεση έφεραν την ομάδα, παρά τις προσπάθειες των Μαυρκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς, να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 21-32. Ο Παπαντωνίου, που είχε πάρει θέση στο παρκέ, κέρδισε εκπληκτικά το ριμπάουν μετά από άστοχο σουτ του Χέρστον, ωστόσο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κερδιμένη επίθεση, η Χάποελ έχασε τη μπάλα και ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε στο 23-32. Λίγο αργότερα, η Βασίλισσα μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό, όμως ο Τζάνινγκ, στο 18’ έκανε το 26-42, με τον κόσμο να «φωνάζει» στην ομάδα και να… διαμαρτύρεται για την κακή εικόνα της.

Καμία σχέση με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, δεν είχε εκείνη με την οποία εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο 3ο δεκάλεπτο. Με έναν ψυχωμένο Ντούσαν Σάκοτα που τα… άκουσε από τον κόσμο στο ημίχρονο, η Ένωση κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο τρίποντο, μπαίνοντας ξανά στο ματς. Οι Λουκάς και Κάρτερ στο 22’ έκαναν το 37-48, ο Χέρστον με τρίποντο το 40-48, με την Ένωση να παίζει εξαιρετική άμυνα και εύστοχες επιθέσεις, ενώ ο Λουκάς με δύο πολύ καλές άμυνας έδωσε στον Ουόρεν που έγραψε το 42-48. Οι δύο ομάδες έμειναν 2μιση λεπτά χωρίς καλάθι, ο Χέρστον με μία βολή και ένα τρίποντο έκανε το 51-54, ο Σμιθ απάντησε, ο Σάκοτα όπλισε και το το 3ο δεκάλεπτο έληξε 54-59.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε το ιδανικό τρίποντο για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα της 4η περιόδου, κάνοντας το 57-61.  Οι Κιτρινόμαυροι από εκεί και πέρα δυσκολεύονταν να βρουν στόχο, όμως μετά από περίπου 3 λεπτά, ο Ουόρεν με τρίποντο έκανε το 60-63 και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Στο 37’ η ΑΕΚ ήταν 4 πόντους πίσω, με τον από το πλάι να ξεσηκώνει τον κόσμο πετυχαίνοντας τρίποντο (67-68). Ο Κάρτερ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ΑΕΚ με 2 βολές (69-68). Ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε το 72-70 μισό λεπτό πριν τη λήξη.  Ο Ρόουλαντ έκανε το 72-71, ο Ουόρεν το 74-71 και ο Τζάγκιν 5’’ πριν τη λήξη με τρίποντο ισοφάρισε.  Ο Κρις κέρδισε το φάουλ από τον Φίσερ 2’’ πριν το τέλος, με τουν Ουόρεν να πετυχαίνει στην επόμενη φάση ½ βολές γράφοντας το τελικό 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 75-74

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13, Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16

Χάποελ Ιερουσαλήμ: Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τιμόρ, Μένκο, Σμιθ 8, Τζάνινγκ 23, Μαγιόρ, Φίσερ 9