01.11
19:25

Μπορούσε το διπλό, αρκέστηκε στο «Χ»

Η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Παναθηναϊκό (0-0) στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Ανοιχτό το ματς στην επανάληψη, αλλά τελικά δεν μπήκε γκολ.

Είχε τον έλεγχο η ΑΕΚ

Με πολλές μάχες ξεκίνησε ο αγώνας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικό ποδόσφαιρο στο χώρο του κέντρο. Μετά το πέρασμα των πρώτων λεπτών η Ένωση ανέβασε το ρυθμό της και κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις, πιέζοντας τον αντίπαλό της. Στο 6ο λεπτό ο Κρισάντους πέρασε ωραία στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βάργκας είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ που έπιασε μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ. Ο Παναθηναϊκός είχε κάποιες καλές στιγμής, με τον Μπαρόχα ωστόσο να μην απειλείται ιδιαίτερα, μένοντας για ακόμα ένα ματς πολύ σταθερός.

Πολύ καλός στο πρώτο 45λεπτο ήταν ο Μπαρμπόσα, με τον Γκάλο να βρίσκεται μακριά από τον καλό του εαυτό.

«Ανοιχτό» 45λεπτο

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρυθμό του, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει. Στο 46ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Μπέρνγκ, ενώ στο 48ο λεπτό ο Γκάλο έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Κρισάντους πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το ματς στη συνέχεια άνοιξε πολύ και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να σκοράρουν ώστε να πάρουν τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει με σουτ, ενώ στο 79ο λεπτό ο Γκάλο εκτέλεσε πάρα πολύ ωραία ένα φάουλ, αλλά ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν για το γκολ, μιας και το ματς είχε ανοίξει, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Στιλ, Λαγός (37’ Ατζαγκούν), Μπεργκ, Ζέκα, Μαρινάκης, Λουντ (46’ Κουτρουμπής), Καρέλης, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Νίνης (85’ Καλτσάς), Πράνιτς

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (58’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα (84’ Μπουονανότε), Κρισάντους

Κίτρινες: Ντίντακ, Μπέρνγκ