31.10
17:00

Ευτυχώς που υπάρχεις εσύ!

Πένυ Μακρή

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τη βοήθεια του Μαλίκ Χέρστον και του καθοριστικού Γιάννη Καλαμπόκη κατάφεραν να γυρίσουν δύο φορές το ματς στην Αμαλιάδα και η ΑΕΚ να επικρατήσει με 76-67 κάνοντας το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα. Κακό ξεκίνημα για την Ένωση που κινδύνευσε και στο 4ο δεκάλεπτο.

Παραλίγο να το χάσει μόνη της το ματς η ΑΕΚ στην Αμαλιάδα, καθώς πέρα από το άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, λίγο έλειψε να κάνει και το δώρο στον Κόροιβο, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να βλέπει ευτυχώς έγκαιρα ότι Κάρτερ, Ανοσίκε και Ντούσαν δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν, επιστρέφοντας στην πεντάδα τους Λουκά, Χέρστον και Καλαμπόκη, κορυφαίοι της αναμέτρησης και καθοριστικοί για τη νίκη. Νεκρά διαστήματα για την Ένωση, πολλά λάθη και αστοχία στην αρχή του ματς, καλή άμυνα στην 2η και 3η περίοδο που έσωσε την παρτίδα.

Η αναμέτρηση:

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία μέχρι το 3΄δέχτηκε 10 πόντους από τους Βασιλόπουλο και Ντέιβις, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι εκείνος που άνοιξε το σκορ κάνοντας το 10-2. Η Βασίλισσα των πολλών λαθών και της αστοχίας άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους, με τον Ουόρεν και τον Λουκά να μειώνουν στο 7’ (13-7) . Ο Κόροιβος στο 9’ ανέβασε τη διαφορά στους +11, με τον Χέρστον να γράφει το 19-9 μετά από αρκετή ώρα αδράνειας της ομάδας.

Εξοικονόμησε χρήματα από τη θέρμανση του σπιτιού σου με τις ιταλικές σόμπες pellet KARMEK ONE από το polykatastima.net

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει. Με τον γνωστό – άγνωστο πλέον Μαυροκεφαλίδη και με καλύτερη εικόνα στην άμυνα, η Ένωση μείωσε στους 5 πόντους (26-21). Στο 17’ μετά από λάθος του Κατσίβελη, ο Βασιλόπουλος έκανε το 32-27, όμως ο Λουκάς μείωσε ξανά σε 32-29.  Το σκορ του ημιχρόνου έγραψε ο Βασιλόπουλος, 38-35.

Η Ένωση επέστρεψε στο παρκέ για την επανάληψη έγραψε ένα σερί 5-0, κλείνοντας την άμυνα της και κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της με τον Χέρστον να πρωταγωνιστεί και μαζί με τον Λουκά να γυρίζουν το ματς μόνοι τους.

Ο Αμερικανός με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 38-46, με τον Καλαμπόκη ωστόσο να κάνει φάουλ στον Χαριτόπουλο, δίνοντας την ευκαιρία στον Κόροιβο να μειώσει. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0, με τον Καλαμπόκη να απαντά με τρίποντο και τον Βασιλόπουλο να παίρνει σειρά. Ο Χέρστον ήταν ξανά εκεί για να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά με ένα εξαιρετικό κάρφωμα (53-45) και συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση πετυχαίνοντας συνολικά 11 πόντους στο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να χαρακτηρίζεται από την πολύ καλή άμυνα που έπαιξε και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο ο Σάλε επέλεξε να αφήσει εκτός τα πρώτα του… βιολιά με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να εκμεταλλευτεί τη αδράνεια της Ένωσης, καθώς οι Σάκοτα, Ανοσίκε και Κάρτερ δεν μπορούσαν να σηκώσουν το βάρος. Ο Ντούσαν με δύο συνεχόμενα λάθη έδωσε την ευκαιρία στον Κόροιβο να κάνει ένα σερί 4-0 στο 33’ (54-58), με τον κόουτς των Κιτρινόμαυρων να επιστρατεύει τελικά τους Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη και Μιλόσεβιτς για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Ο Κάουνσιλ έκανε το 59-58 και ο Λουκάς ανέλαβε από εκεί και πέρα τις τύχες της ΑΕΚ. Με 7 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά ξανά , ο Καλαμπόκης με τρίποντο έγραψε το 68-60, ο Μιλόσεβιτς ζήλεψε και… πυροβόλησε, ο Ουόρεν το ίδιο με το αποτέλεσμα να δείχνει 76-67 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76,

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (1), Ντέιβις 24 (2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19 (3), Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 14 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3), Ουόρεν 11 (3).