29.10
13:37

Ο Νώντας που τους… ξελασπώνει!

Ο άσος της Βασίλισσας αγωνίστηκε μόλις 8 λεπτά στο χθεσινό ματς κόντρα στη Νίζνι, όμως κατάφερε να κάνει τη διαφορά με τις ασίστ, την εξαιρετική άμυνα αλλά και το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου

Όσο ο Ουόρεν δεν ήταν στα… καλά του και ο Κατσίβελης ήταν εκτός λόγω της εγχείρησης, ο Νώντας Παπαντωνίου άρπαξε την ευκαιρία και απέδειξε ότι μέσα από πολλή δουλειά και πείσμα μπορεί άνετα να βρίσκεται σε θέση βασικού στην πεντάδα της ΑΕΚ.

Ο «psycho» δεν πήρε όσο χρόνο θα μπορούσε στον αγώνα με τη Νίζνι, καθώς ο Ουόρεν έδειξε να ανεβάζει ρυθμό, με τον Σάκοτα να του δίνει περισσότερο χώρο να κάνει το παιχνίδι του.

Ωστόσο, στα περίπου 8 λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να ξεχωρίσει κλείνοντας τους Ρώσους στην άμυνα και πετυχαίνοντας καθοριστικό τρίποντο όταν η μπάλα «έκαιγε» και η ΑΕΚ θα αποσυρόταν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το σκορ υπερ των γηπεδούχων.

Το 47-46 του δεύτερου δεκαλέπτου που διαμόρφωσε ο Νώντας ήταν ότι έπρεπε για να αντιδράσει άμεσα η Βασίλισσα, με τον ίδιο στο α’ ημίχρονο, να μοιράζει 3 ασίστ (όσες και ο Ουόρεν σε 36 λεπτά συμμετοχής).

Ο Παπαντωνίου αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την αναμέτρηση και για μία ώρα παρέμεινε στο ΟΑΚΑ και έκανε έξτρα προπόνηση, όπως έκανε και μετά τα Τρίκαλα και όπως συνηθίζει να κάνει ότι δεν του δίνεται χρόνος στα ματς.