28.10
18:48

Δεν καταλαβαίνουμε από φαβορί!

Πένυ Μακρή

Με ένα διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα, η Βασίλισσα, παρά την… εχθρική διαιτησία εξαφάνισε τη Νίζνι επικρατώντας  87-70. Αυτή είναι η ΑΕΚ που θέλουμε να βλέπουμε!

Με τον Μιλόσεβιτς να ξεχωρίζει σε άμυνα και επίθεση, τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να τον συμπληρώνει και τον Ουόρεν να κάνει μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ματς, η ΑΕΚ δεν φοβήθηκε απέναντι στην ανερχόμενη δύναμη της Ρωσίας και απέδειξε, ότι συγκεντρωμένη και παίζοντας σωστή άμυνα μπορεί να φτάσει ψηλά. Μεγάλος άτυχος ο Σαρικόπουλος που ξεκίνησε εκπληκτικά αλλά τραυματίστηκε πολύ νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε η Νίζνι, το οποίο ισοφάρισε η Βασίλισσα με τους Ουόρεν και Χέρστον στο 2’. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος, ο οποίος ήταν στη βασική πεντάδα της ομάδας έκανε το 10-12 με ένα εκπληκτικό κάρφωμα, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν κυρίως από την περιφέρεια, έχοντας πετύχει  4 τρίποντα στο 7’. Ο Μιλόσεβιτς πήρε τη θέση του Σάρι, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι και στο 9’ ισοφάρισε (20-20) το ματς. Η Ένωση κράτησε κοντά τη διαφορά, με τον Ουόρεν να ξεχωρίζει στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 8 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ με τον Μιλόσεβιτς να κερδίζει καλάθι και φάουλ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (27-26), με τον ίδιο στο 13’ να κάνει το 31-29 παίζοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Βέβαια, «αγκάθι» της αναμέτρησης ήταν κάποια λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών τα οποία ωστόσο δεν κατάφεραν να επηρεάσουν αρνητικά τη Βασίλισσα. Περίπου στο 15’ δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαντωνίου, ενώ στην ίδια φάση είχαν γίνει βήματα από τον Μπαμπουρίν, με τον Μαυροκεφαλίδη ωστόσο να γράφει το 35-32. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα, με τη Νίζνι να σκοράρει κυρίως με τρίποντα, κάνοντας μάλιστα στο 18’ ένα σερί 5-0. Όταν η μπάλα έκαιγε, ο Παπαντωνίου ήταν εκεί για να δώσει ανάσα στην ΑΕΚ, πετυχαίνοντας τρίποντο, με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει σειρά κάνοντας το 47-46 του ημιχρόνου.

Δείτε ξανά την live μετάδοση της ροής του αγώνα από το AEK1924.gr

Δεκάλεπτο με πρωταγωνίστρια μόνο την ΑΕΚ ήταν το τρίτο, η οποία αντέδρασε στο 4-0 σερί της Νίζνι και με 17 σερί πόντους, από Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδη και Κάρτερ έκανε το 63-50 στο 26’ της αναμέτρησης, κλείνοντας με εξαιρετική άμυνα τη περιφέρεια των φιλοξενούμενων και αφήνοντας τους σέντερ του να προσπαθούν με αποτυχία για κάποιο τρίποντο. Η Νίζνι ανέβασε την απόδοση της, με τους διαιτητές να την σπρώχνουν δίνοντας μόλις ένα φάουλ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ έμεινε για αρκετή ώρα στους 64 πόντους, με τον Ανοσίκε να κάνει το 66-57, με τον Στρέπκοφ να  γράφει το 66-60 της τρίτης περιόδου.

Η Ένωση μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στο 4ο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι 70-62 στο 33΄ της αναμέτρησης. Στο 34’ του ματς ο Λουκάς δεν πήρε  καθαρό φάουλ από τον Μπέρζινς, το οποίο θα ήταν και το 5ο του, με τον Μιλόσεβιτς να φτάνει τα 4 φάουλ, έξι λεπτά πριν το τέλος. Στο 35’ ο Κατσίβελης πήρε το ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να σκοράρει και στη συνέχεια με κλέψιμο έκανε το 74-63. Η Ένωση με εξαιρετική άμυνα έκανε το 76-63, ωστόσο μετά από δύο άστοχες προσπάθειες, η Νίζνι έκανε το 76-68.Ο Λουκάς με κερδισμένο φάουλ στο 27’ έκανε το 78-68 ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά. Η Βασίλισσα με τέτοια εικόνα δεν θα μπορούσε να χάσει τη νίκη και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στο Eurocup μπροστά στον απίστευτο κόσμο της.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17, Μαυροκεφαλίδης 19, Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Γουόρεν 14

Νίζνι (Α. Μπαγκάτσκις): Ρουντ 7, Γκριγκόριεφ 13, Μπαμπούριν 10, Βικτόροφ, Ιβλεφ 2, Μαχάλμπασιτς 10, Κχβοστόβ 11, Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13, Ποπόφ, Κιρντιάτσκιν 3