18.10
16:01

Τα εύκολα δύσκολα η ΑΕΚ στο Λαύριο

Η Βασίλισσα νίκησε με 70-65 το Λαύριο εκτός έδρας, με την εικόνα της ομάδας να προβληματίζει για ακόμα μια φορά. Κορυφαίοι Χέρστον και Κάρτερ, κρίσιμοι πόντοι από τον Μαυροκεφαλίδη

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους, ωστόσο λίγο έλειψε να πάθει τη ζημιά. Επιτέλους θετικός ο Χέρστον, καλή εικόνα από τον Ουόρεν, «ξεχάστηκε» ο Σκραμπ, ενώ ο Σαρικόπουλος έμεινε πάλι στον πάγκο.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Σάκοτα, Ουόρεν και Κάρτερ να παίρνουν πάνω τους το σκοράρισμα και τον δεύτερο με τρίποντο στο 5’ να ανεβάζει τη διαφορά στους 5 πόντους (11-6). Δύο λεπτά αργότερα ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε καλάθι και φάουλ στο Λαύριο με αποτέλεσμα να μειώσει το 16-19, με την Ένωση να είναι άστοχη στις βολές με τους Ανοσίκε και Χέρτσον. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας του Σάκοτα και μείωσε στον πόντο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ουόρεν να ξεκολλάει την ομάδα από τους 22 πόντου μετά από 2 λεπτά, κάνοντας το 25-21. Ο Καλαμπόκης κέρδισε το ριμπάουντ μετά από τις άστοχες βολές του Ανοσίκε και πέτυχε τρίποντο, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά στους +9 στο 14’. Το Λαύριο ανέβασε ρυθμό, ο Παπαντωνίου πέτυχε 4 κρίσιμους πόντους και κρατώνας μια διαφορά ασφαλείας, όμως τα λάθη συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στο καλάθι, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με καλάθι του Κάρτερ μπήκε στην 3η περίοδο η Ένωση, που ξεκίνησε με την ίδια 5άδα του πρώτου δεκαλέπτου. Το Λαύριο αντέδρασε άμεσα και με τρίποντο του Γιαννακόπουλου στο 14΄κάνοντας το 40-42, όμως ο Μαυροκεφαλίδης  έδειξε να ανακτά και με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους +8 (40-48) στο 26’. Η ΑΕΚ έδειξε να κρατά το ν έλεχγο του ματς, με τον Χέρσον να κερδίζει καλάθι και φάουλ γράφοντας το 51-43. Η Ένωση παίζοντας κατά διαστηματα καλή άμυνα ανοιξε την ψαλίδα στους +9 στη λήξη του 3ουδεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος είχε άγρια τροπή. Ο Μιλόσεβιτς στο 33’ έκανε το 63-49 με τρίποντο, με το Λαύριο να κυνηγάει να μειώσει. Στα μέσα της περιόδου ο φωτεινός πίνακα έγραφε 53-63, με τους γηπεδούχους ωστόσο να μειώνουν σε 58-63, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Το Λαύριο μείωσε κάνοντας το 60-63, με την ΑΕΚ να χάνει τη μια επίθεση μετά την άλλη.

Στο 38’ το Λαύριο ισοφάρισε με τον Περράκη να πετυχαίνει τρίποντο 63-63, όμως ο «άγιος» Λουκάς με ένα καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά. Ο Μιλόσεβιτς στη συνέχεια κέρδισε νέο φάουλ κάνοντας το 63-68 για την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν το ματς, μειώνοντας. Ο Χέρστον έγραψε το τελικό 70-65 της ΑΕΚ, η οποία θα ταξιδέψει την Τρίτη στην Τουρκία για το ματς με τη Γαλατά για το Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-36, 49-58, 65-70

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Ξενικάκης

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 4, Κάρτερ 12 (2 τρ. – 4 κλεψ.), Σκραμπ, Ουόρεν 9 (2 τρ. – 8 ριμπ. – 6 ασ), Χέρστον 13 (5 ριμπ.), Σάκοτα 7 (1), Καλαμπόκης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρ. – 9 ριμπ.) Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρ. – 6 ριμπ.), Aνοσίκε 1 (5 ριμπ.).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μπέμπης, Περάκης 6 (2), Μπάρλος 7 (1), Γιανγκ 22 (3), Τσίρος, Νίξον 3, Γιαννακόπουλος 8 (2), Σακελλαρίου 2, Έβανς, Κρουμπάλι 15 (12 ριμπ.), Νικολακόπουλος 2.