18.10
06:06

Άντε τώρα να τους πεις για διαιτησία…

Με τέσσερα γκολ στην καμπούρα σε ποιον να μιλήσεις για διαιτησία και να δικαιολογήσει την ήττα σου. Παρόλα αυτά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ο Κύζας και η παρέα του έκαναν εγκλήματα  στο Καραϊσκάκη μέχρι το 70’ της αναμέτρησης όταν ο Ολυμπιακός είχε «κλειδώσει» με τη βοήθεια τους τη νίκη

Με μια γρήγορη επαναληπτική ματιά στον αγώνα 5 βαρβάτα λάθη με τα 4 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν τα λες και λίγα ούτε και… ανθρώπινα.

Η διαιτησία του Κύζα θα μπορούσε να ελαφρύνει τις… κατηγορίες για την ήττα της ΑΕΚ , όμως τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε φανερώνουν το κατώτερο επίπεδο της ομάδας. Παρόλα αυτά τα εγκλήματα έγιναν και κανείς δεν ξέρεις πως θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα στο Καραϊσκάκη αν στο 21’ δεν σφυριζόταν ανύπαρκτο οφσάιντ στον Αραβίδη, αν στο 30’ ο διαιτητής καταλόγιζε επιθετικό φάουλ του Μποτία στον Γκάλο, πριν ο πρώτος προλάβει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπαρόχα, κάνοντας το 1-0 και αν για ακόμα μια φορά η φάση με τον Αραβίδη να βγαίνει στην επίθεση μετά από επιστροφή της μπάλας από παίκτη του Ολυμπιακού δεν σταματούσε ως οφσάιντ.

Και έχει και συνέχεια. Στο 42’ ο Πλατέλλας δέχεται καθαρό φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ρομπέρτο, με τον Κύζα να κάνει τα στραβά μάτια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, καταλογίζεται ακόμα ένα ανύπαρκτο οφσάιντ όταν ακόμα η Ένωση είχε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει το ματς.

Αυτά ήταν από τα πιο βαρβάτα λάθη των διαιτητών, πέραν των σφυριγμάτων που δεν δόθηκαν στην ΑΕΚ αλλά και εκείνων που δόθηκαν πολύ εύκολα στον Ολυμπιακό, με τον Κύζα και τους Αλεξέα και Σίπκα να έχουν και εκείνοι μεγάλοι ευθύνη για το τελικό αποτέλεσμα.