17.10
10:58

Πάλεψαν αλλά φάνηκε η διαφορά επιπέδου

Σε ένα ντέρμπι με φαβορί τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-1 στο Ρέντη και έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν μπορεί να κοντράρει τέτοιες ομάδες και αν θέλει να πρωταγωνιστεί θα πρέπει να ανεβάσει ψηλότερα τον πήχη

Αν και το ξεκίνημα της ΑΕΚ δεν ήταν καλό, στο 16’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο ο Βλαχομήτρος από τον Μανθάτη και έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα, με την Ένωση να στήνεται καλά στην άμυνα, γνωρίζοντας ότι θα δεχθεί πίεση από τον αντίπαλο, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το σκορ υπέρ της.

Στο 21’, ο Λάτσι, μετά από λάθος του Ντούνη πλάσαρε και ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν. Η Ένωση παρά το γεγονός ότι δημιούργησε κάποιες φάσεις μέσα από αντεπιθέσεις, δεν μπόρεσε να βρει στόχο και τελικά δέχτηκε και δεύτερο γκολ, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σκόρερ ξανά ο Λάτσι, μετά από γύρισμα του Μανθάτη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ρυθμό να έχει πέσει συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο. Ο Κώστας Μανωλάς δεν έκανε καμία αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό στο 56’ να σκοράρει για 3η φορά. Ο Μεγαρίτης με σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 3-1 για τους γηπεδούχους, με τον τεχνικό της Ένωσης να ρίχνει στη μάχη τον Αντωνίου, αποσύροντας τον Κυριαζή.

Λίγο αργότερα, στο 55’, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν και 4ο γκολ, μετά από αντεπίθεση, με τον Ανδρούτσο να βρίσκει δίχτυα και την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Οι Κιτρινόμαυροι ενώ απέκτησαν την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία με αποτέλεσμα η Ένωση να ηττηθεί με 4-1 στο Ρέντη.

ΑΕΚ: Ντούνης, Καρβουνίδης (Λίτσι), Κυριαζής (Αντωνίου), Τσέλιος, Γραμματίκας, Βλαχομήτρος, Γαλανόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Τζάθας, Γιαννούτσος (Παπάζογλου), Βιδάλης

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Σάλιακας (Ρέτσος), Τσιμίκας, Τόλι, Βατουσιάδης, Μεγαρίτης, Πλέγας, Λάτσι (Κιρτζιαλίδης), Χαντζάρας (Νικολάου), Ανδρούτσος, Μανθάτης