17.10
19:29

Βάλε λεφτά, φτιάξε ομάδα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», καταφέρνοντας να σταθεί όρθια μόλις ένα ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη οι δυνάμεις της την εγκατέλειψαν, δείχνοντας ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω ώστε να πρωταγωνιστεί και να παίρνει τα «μεγάλα» ματς.

Με δυνατό pressing και σταθερή άμυνα, η ΑΕΚ προσπάθησε να σταθεί όρθια στο Φάληρο, κάτι που έκανε μόλις για ένα ημίχρονο. Οι Κιτρινόμαυροι όσο και αν πάλεψαν δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και δέχθηκαν τέσσερα γκολ, ενώ έγινε φανερό ότι… κάτι λείπει από την ομάδα. Οι παίκτες που υπάρχουν στο ρόστερ πάλεψαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, ώστε να κοντράρουν τον Ολυμπιακό, με τα τέσσερα γκολ να είναι πάρα πολλά για μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό.

Δεν έπρεπε να χάνει

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο από την ΑΕΚ, κάτι που ήταν αναμενόμενο από τη στιγμή που έπαιζε στην έδρα του, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς. Σωστά στημένοι στην άμυνα, οι ποδοσφαιριστές του Δέλλα πίεζαν σε όλο το γήπεδο και κάλυπταν ο ένας τον άλλον, κλείνοντας τους διαδρόμους του Ολυμπιακού. Στο 13ο λεπτό ο Αραβίδης βρήκε στην κόντρα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ στο 27’ μετά από ωραία συνεργασία των Μπαρμπόσα και Ντίντακ, η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα, με το σουτ του να έχει την ίδια κατάληξη με αυτό του Αραβίδη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπαρόχα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ιντέγε, ωστόσο μετά την εκτέλεσή του ο Μποτία με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την πρώτη παγωμάρα, η ΑΕΚ ανέβασε ξανά τον ρυθμό της, πίεσε και έφτασε πολλές φορές στην περιοχή του Ρομπέρτο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση, καθώς οι παίκτες της κόβονταν από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.

Η εικόνα της Ένωσης σε γενικές γραμμές ήταν καλοί, καθώς οι παίκτες έβγαλαν, πάθος, πίεζαν, κατάπιαν πολλά χιλιόμετρα και κατάφεραν σε κάποια χρονικά σημεία να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Αυτός που τους έλειπε και σήμερα ήταν το γκολ, κάτι που είχε ο Ολυμπιακός και για αυτό ήτα μπροστά στο σκορ.

Κούραση και γκολ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ωστόσο η ΑΕΚ πίεζε ώστε να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα να ανοιχτεί στο γήπεδο. Οι παίκτες του Δέλλα έτρεξαν πάρα πολλά χιλιόμετρα, με αποτέλεσμα όσο περνούν τα λεπτά να κουράζονται.

Ο Ολυμπιακός στο 66ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, ωστόσο ο Τσόρι σημάδεψε το δοκάρι του Μπαρόχα, με τον Ιμπαγέ τέσσερα λεπτά αργότερα να γυρίζει ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή και να σημειώνει το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Το γκολ… έκοψε τα φτερά των παικτών της ΑΕΚ, ωστόσο στο 75ο λεπτό ο Αραβίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, μπήκε στην περιοχή, πέρασε την μπάλα στον Μπαρμπόσα, το σουτ του οποίου ήταν πολύ αδύναμο και κόντραρε.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός σκόραρε και τρίτη φορά, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση και ο Φουρτούνης που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έγραψε το 3-0.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ όσο και αν ήθελε να πιέσει δεν τα κατάφερνε, καθώς τόσο η κούραση, όσο και το 3-0 δεν τις άφηναν περιθώρια αντίδρασης, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις και να γράφει το 4-0 με τον Φορτούνη.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά (79’ Χερνάνι), Ντουρμάζ (64’ Πάρντο), Τσόρι (75’ Φορτούνης), Ιντέγε

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες (63’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος (82’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (75’ Κρισάντους), Αραβίδης

Κίτρινες: Αραβίδης, Σιόβας, Μποτία, Κορδέρο, Μπαρμπόσα, Μαζουακού, Σαλίνο