17.10
15:09

Άργησε να… ξυπνήσει

Την προηγούμενη φορά κόντρα στον Φοίβο Συκεών την… γλίτωσε με την ισοπαλία, ωστόσο κόντρα στη ΧΑΝΘ η ΑΕΚ έδειξε ότι δεν βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι γνωρίζοντας απρόσμενη ήττα με 29-28, παρόλο που στα τελευταία λεπτά πήγε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Ηρεμία και ανασύνταξη στην ομάδα ενόψει του δύσκολου αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας

Καθόλου καλή δεν ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην ΧΑΝΘ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αμέσως προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν σιγά σιγά να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στα πέντε γκολ.

Ωστόσο, οι Κιτρινόμαυροι κατάφερναν συνεχώς να μειώνουν και να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει με 15-11 υπέρ της ΧΑΝΘ. Η ΑΕΚ δεν ήταν καθόλου καλή στην άμυνα, ενώ είχε προβλήματα και στην επίθεση, κάτι που φαίνεται και από το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το αβαντάζ των τεσσάρων τερμάτων και η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, κάτι που έγινε αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στα τελευταία δύο λεπτά η ΑΕΚ με ένα σερί 3-0 μείωσε το σκορ σε 29-28, ωστόσο ο χρόνος δεν επαρκούσε για να πάρει την ισοπαλία πόσω δε μάλλον να ολοκληρώσει και μια μεγάλη ανατροπή.

Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση αντιμετωπίζει τον Φίλιππο Βέροιας και η νίκη είναι μονόδρομος για τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη εάν θέλουν να παραμείνουν κοντά στην κορυφή.

ΑΕΚ- ΧΑΝΘ 28-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-7, 7-11, 9-12, 11-15 (ημχ.), 13-17, 16-20, 18-23, 21-25, 24-28, 28-29

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Δούγιας 3, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς 1, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 6, Αργυράκης 3, Εμμανουήλ, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γκατφί, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης 2.

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Ναουμίδης, Σπυρόπουλος 5, Σαρηγιαννίδης 1, Παπαδόπουλος Ν., Δέσπος 5, Παπαδόπουλος Χ. 2, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Α. 3, Κόντης 4, Αργυρίου 6, Κουπαρανίδης, Τσαβδάρης 1, Καράγγελος 2, Μαυρόπουλος, Μπαϊρλής.

Διαιτητές: Ανταλής- Τόλιος, δίλεπτα: 6-6, πέναλτι: 4/4-2/3.