14.10
18:25

Ήττα με τρομερό Λουκά και άφαντους ξένους

Ένας Μαυροκεφαλίδης δεν ήταν αρκετός για να πάρει η ΑΕΚ τη νίκη από την Κράσνι με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 96-94 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο σέντερ της Βασίλισσας, ο οποίος πήρε βοήθειες από τους Παπαντωνίου και Καλαμπόκη και όχι από τους Σάκοτα, Ουόρεν, Χέρστον και γενικά τους ξένους που έμειναν σε χαμηλά επίπεδα.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Eurocup κόντρα στην Κράσνι, με τον Μαυροκεφαλίδη να ξεχωρίζει για ακόμα μια φορά στο σκοράρισμα και τον Παπαντωνίου να προσφέρει πάθος στην άμυνα, αφυπνίζοντας την ομάδα. Ο Γιάννης Καλαμπόκης ήταν ο παίκτης –κλειδί της Ένωσης στο 4ο δεκάλεπτο, βάζοντας τους Κιτρινόμαυρους σε ρόλο οδηγού. Η Βασίλισσα έστειλε το ματς σε παράταση παίζοντας με απίστευτο πάθος, ωστόσο το καλάθι του Μιλόσεβιτς δεν μέτρησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας με αποτέλεσμα η εριστική Κράσνι, να πάρει τη νίκη και τους Ρώσους να τρέχουν στα αποδυτήρια κάνοντας χειρονομίες στον κόσμο του Δικεφάλου.

Η αναμέτρηση

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Κράσνι, καμία σχέση δηλαδή με την εικόνα της στη συνέχεια. Η Ένωση πέρασε μπροστά από νωρίς δείχνοντας διάθεση να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς, ωστόσο μετά από διαρκεί λάθη και μέτριες άμυνες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και στο 7’ με τρίποντο έκαναν το 14-14. Ο Ουόρεν πέρασε εκτός παρκέ και στη θέση του μπήκε ο Παπαντωνίου, με την Ένωση να έχει να σκοράρει 5μιση λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στην Κράσνι για ένα 13-0 σερί μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου.

Η ρωσική ομάδα συνέχισε το σερί της, με την ΑΕΚ να έχει 6 λεπτά αφλογιστίας, μέχρι το 11’ όταν ο Μαυροκεφαλίδης με σουτ έγραψε το 16-20. Ο Παπαντωνίου σε κρίσιμο σημείο, στο 14’ πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 19-20 και ο Λουκάς ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα (23-23). Η Ένωση συνέχισε να επιτίθεται και ύστερ από 8 περίπου λεπτά πέρασε μπροστά στο σκορ (28-27), όμως από εκεί και πέρα άρχισαν τα λάθη σε άμυνα και επίθεση, με την Κράσνι να περνά μπροστά παίζοντας με τον δικό της ρυθμό.

Με νεύρα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει ανύπαρκτο φάουλ στην Κράσνι. Στη συνέχεια η ΑΕΚ αντέδρασε  και με τον Μαυρκεφαλίδη μετά από 2μιση λεπτά να κάνει το 42-46 για την ΑΕΚ, με τον αντίπαλο να τρέχει ένα σερί 6-0 στο 25’ (49-54). Λίγο αργότερα, ο Λουκάς κέρδισε καλάθι και φάουλ κάνοντας το 51-54, όμως από εκεί και πέρα, παρά τις προσπάθειες του εξαιρετικού για ακόμα μια φορά Νώντα Παπαντωνίου, δεν κατάφερε να μειώσει.

Εξοικονόμησε χρήματα από τη θέρμανση του σπιτιού σου με τις ιταλικές σόμπες pellet KARMEK ONE από το polykatastima.net

Στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε τρίποντο ανάσα γα την ΑΕΚ (63-68) και στην επόμενη φάση το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ξεσήκωσε τον κόσμο, κάνοντας το 66-68. Ο Καλαμπόκης στο 33’ έκανε το 70-70 και η Βασίλισσα αύξησε κατακόρυφα το ρυθμό της με τον ίδιο να πετυχαίνει τρίποντο βάζοντας φωτιά στο ματς. Στο 35’ με εκπληκτική άμυνα ο Μιλόσεβιτς κέρδισε τη μπάλα για την ΑΕΚ, με τον Μίτσελ ωστόσο στην επόμενη φάση να κάνει το 74-73 για την Κράνσι. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τον Ανοσίκε να κερδίζει το φάουλ, μετά από δύο συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες των συμπαικτών του κάτω από το καλάθι. Ο Αμερικανός ισοφάρισε σε 74-74 στο 37’, με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει τη θέση του Μιλόσεβιτς.

Στα τρία λεπτά που απέμειναν για το τέλος, ο Κούπερ έβαλε μπροστά την Κράσνι με 2 εύστοχες βολές (75-76), ο Παπαντωνίου αστόχησε σε τρίποντο, όμως στην επόμενη επίθεση βγήκε μόνος του και έκανε το 77-76. Στο 38’ ο διαιτητής έδωσε τεχνική ποινή στον Καλαμπόκη για θέατρο, με τον παίκτη – πρόεδρο της Κράσνι, Γερασιμένκο να κάνει χειρονομίες προς τον κόσμο της ΑΕΚ και τον Κούπερ να πετάει μπουκάλι στις εξέδρες. Η Κράσνι χωρίς εντολή μπήκε στα αποδυτήρια με το ρέφερι να συνεχίζει κανονικά το ματς, ενώ στη συνέχεια έδωσε τεχνική ποινή στον Χάμιλτον για κοροϊδία στον διαιτητή, ύστερα από το φάουλ του Κάρτερ στον Ζάιτσεφ. Στο 29’ το σκορ ήταν 78-79, με την ΑΕΚ και τον Μαυροκεφαλίδη να μειώνει σε 81-83 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο ίδιος κέρδισε φάουλ και αστόχησε και στις δύο βολές, ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 83-83.Ο Χάμιλτον με τρίποντο έκανε το 86-83 για την Κράσνι σε ένα απίστευτο ντέρμπι, με τον Καλαμπόκη να κερδίζει φάουλ 3 βολών. τις οποίες και πέτυχε με αποτέλεσμα το ματς να παει σε παράταση.

Η παράταση

Ο Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε την ομάδα με τους Παπαντωνίου, Καλαμπόκη, Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον. Ο Κούπερ έκανε το 89-86 για την Κράσνι , με τον Χέρστον να αστοχεί και με καλή άμυνα της ΑΕΚ, η Κράσνι χρεώθηκε με βήματα. Ο Παπαντωνίου ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 2μιση λεπτά του πενταλέπτου, με τον ίδιο ωστόσο να παίζει εξαιρετική άμυνα στην επόμενη φάση.

Ο Λουκάς ήταν εκείνος που μείωσε σε 88-89, με τον Χέρστον να κάνει φάουλ στον Ζάιτσεφ. Ο Μιλόσεβιτς αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Καλαμπόκης μάζεψε το επιθετικό και έκανε το 90-90. Ο Χέρστον συμπλήρωσε τα 5 φάουλ στα δύο εναπομείναντα λεπτά, με τον Κάρτερ να μπαίνει στη θέση του. Ο Μαυρκεφαλίδης, ο κορυφαίος της ΑΕΚ, έκανε το 92-92 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκοράρισμα.

Ο Μίτσελ έκανε το 94-92 για την Κράσνι και ο Μαυροκεφαλίδης κέρδισε το φάουλ από τον ίδιο, ο οποίος αποσύρθηκε με 5 φάουλ στα 28’’ που επέμενα. Ο σέντερ της Ένωση έκανε το 94-94 και ανάγκασε την Κράσνι σε τάιμ άουτ.

Ο Παπαντωνίου υπέπεσε σύμφωνα με τον διαιτητή σε φάουλ, με τον νεαρό γκάρντ να μην πιστεύει στο σφύριγμα που του στέρησε τη συνέχεια, αφού συμπλήρωσε τα 5 φάουλ. Ο Ματεϊούνας έκανε το τελικό 96-94 και ο Μιλόσεβιτς στην τελευταία επίθεση πέτυχε το καλάθι το οποίο οι διαιτητές μέτρησαν ως εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86, 94-96 (παρ.)

ΑΕΚ: Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 42 (12/18 δίπ., 2/2 τρίπ., 12/15 βολ., 9 ριμπ.), Κάρτερ 6, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 11 91), Ουόρεν 8 (1).

ΚΡΑΣΝΙ ΟΚΤΙΑΜΠΡ: Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (3), Ματεϊούνας 4, Κούπερ 13 (3 τρίπ., 14 ασ.) Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 15 (1), Σοκόλοφ, Χάμιλτον 4, Τζόνσον 10, Γκουίν 9 (1).