11.10
06:00

45’ άμυνα, 45’ επίθεση

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε χθες ισόπαλη με τον Ατρόμητο (3-3) σε φιλικό αγώνα στα Σπάτα, με τον Δέλλα να μένει αρκετά ικανοποιημένος από τους παίκτες του. Φουλ άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε γκολ, ενώ στο δεύτερο ανέβηκε η επίθεση.

Ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του έδωσε χθες ο Τραϊανός Δέλλας, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στα Σπάτα κόντρα στον Ατρόμητο, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος. Ο Κολοσσός ήθελε να κρατήσει ζεστούς αυτούς που προορίζει για το ματς με τον Ολυμπιακό και να δώσει λεπτά συμμετοχής σε αυτούς που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής.

Το ματς χωρίστηκε σε δύο κομμάτια, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιζαν κλειστές άμυνες, χωρίς να αφήνουν περιθώρια, κάτι που φάνηκε από τις λιγοστές φάσεις και το σκορ που έμεινε στο 0-0.

Αντίθετα στην επανάληψη η ΑΕΚ ανοίχτηκε ώστε να σκοράρει και δυστυχώς άφησε κενά στην άμυνά της, κάτι που την έκανε να δειχθεί τρία γκολ, αλλά να σημειώσει άλλα τόσα.

Εξοικονόμησε χρήματα από τη θέρμανση του σπιτιού σου με τις ιταλικές σόμπες pellet KARMEK ONE από το polykatastima.net

Δεν τα παρατάνε

Για ακόμα έναν αγώνα είδαμε ότι οι παίκτες της Ένωσης έχουν μεγάλο πείσμα. Το ματς μέχρι το 86ο λεπτό ήταν 3-2 υπέρ του Ατρόμητου, αλλά κανένας δεν σταμάτησε να παλεύει και να αγωνίζεται, ώστε η ομάδα να μην ηττηθεί.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 86ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον Κολοβέτσιο στη συνέχεια να τη στέλνει στα δίχτυα.

Το στοιχεία αυτό το είδαμε και στον αγώνα κόντρα στην Βέροια, αλλά και σε αυτό με τον Ατρόμητο, κάτι που δείχνει ότι μόνο τυχαίο δεν είναι.

Ανεβασμένος ο Μπαρμπόσα

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται ο Έλντερ Μπαρμπόσα, ο οποίος μετά το γκολ του κόντρα στη Βέροια που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ, δείχνει ότι έχει ανέβει αρκετά. Στον αγώνα με τον Ατρόμητο κέρδισε φανέλα βασικού και έδειξε καλά στοιχεία, ενώ στο χθεσινό φιλικό σκόραρε μετά από ατομική ενέργεια και είδε και δοκάρι στην φάση του τρίτου γκολ της Ένωσης.

Ο Πορτογάλος, που το προηγούμενο διάστημα, δεν κατάφερνε να αποδώσει όπως ήθελε ο ίδιος και ο Τραϊανός Δέλλας, φαίνεται ότι σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματά του, κάτι που θα βοηθήσει ιδιαίτερα την ΑΕΚ στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Σκόραρε ξανά ο Νάνος

Ακόμα ένα γκολ σημείωσε ο Ντιέγκο Μπουονανότε, ο οποίος πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο. Μέχρι στιγμής μετράει τρία τέρματα στο πρωτάθλημα, καθώς και δύο στα φιλικά που έχει δώσει η Ένωση. Μπορεί το γκολ του να προέρχεται από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κορδέρο, ωστόσο σε κάθε περίπτωση η ψυχολογία του ανεβαίνει, κάτι που μόνο καλό μπορεί να κάνει στην ομάδα.

Πηγή φωτογραφίας: ΠΑΕ ΑΕΚ