10.10
13:43

Τουλάχιστον δεν έχασε…

Μια ΑΕΚ με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε στις Συκιές, αφού παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο, στο δεύτερο έκανε πολλά λάθη και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία κόντρα στον Φοίβο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακαούκα λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (26-26). Πολλά λάθη στην άμυνα για την ΑΕΚ, στους διακριθέντες ο Μπακαούκας, Γκατφί και ο Αντωνιάδης που με τις αποκρούσεις των τελευταίων λεπτών κράτησε χαμηλά το σκορ

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε ότι αυτή θα έχει το πάνω χέρι, κόντρα στον Φοίβο Συκεών που έδειξε ότι μπορεί να βάλει δύσκολα στον Πλεχ και τους συμπαίκτες του.

Με τον Γκατφί να πετυχαίνει δύο ωραία τέρματα και τον Μπακαούκα να μετατρέπει σε γκολ τις ενέργειες των συμπαικτών του, η Ένωση πήρε μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς φτάνοντας στην ισοφάρισε (7-7), ωστόσο κάπου εκεί οι Μάγκες πάτησαν ξανά το… γκάζι και έφτασαν στο 14-11 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν εντελώς διαφορετική στο δεύτερο μισάωρο, καθώς τα λάθη από πλευράς Κιτρινόμαυρων στην άμυνα ήταν πολλά, την ίδια ώρα που του Φοίβου περιορίστηκαν στο ελάχιστο.

Από το 45’ και μετά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, κάτι που έμεινε μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα προτού ο Μπακαούκας ευστοχήσει στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Γεωργιάδης και κάνει το 26-26.

Ο Φοίβος Συκεών είχε κερδίσει φάουλ σε νεκρό χρόνο, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει με το 26-26 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 5-7, 8-9, 8-10, 11-14 (ημχ.), 15-16, 19-19, 22-21, 24-23, 26-25, 26-26

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Μπέτζιος, Σαουλίδης 3, Χατζηαγαπίου 1, Παρασκευαίδης, Πίτσιος 3, Μέτσης 8, Τσίριακ 4, Βότσης 1, Κοπαϊδης, Καβουσανάκης, Ντουλματζής, Πάτσιας, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Μπαλαμός 4, Χατζηβακαλέλης 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 6, Δούγιας, Γεωργιάδης 6, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης 3, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, δίλεπτα: 6-3, πέναλτι: 2/4-1/2