10.10
16:57

Με οδηγό Λουκά και συνοδηγό Μιλόσεβιτς!

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο δεύτερο μισό του, με εξαιρετικό ρυθμό από την ΑΕΚ, εκπληκτικές άμυνες και κορυφαίους τους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς, η Ένωση επικράτησε με 65-53 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Με το δεξί στο πρωτάθλημα ξεκίνησε η ΑΕΚ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 65-53, με τους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς να κάνουν εξαιρετικό ματς, τον Παπαντωνίου να μπαίνει στο παρκέ και να αλλάζει την εικόνα της ομάδας, καθώς ο Ουόρεν δεν κατάφερνε να βοηθήσει και την Ένωση να κρατά σε χαμηλά επίπεδα τον αντίπαλο της όσον αφορά το σκοράρισμα.

Ο  αγώνας

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι της ΑΕΚ ανάμεσα στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα, με τους Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδη και Ουόρεν να μετρούν από 4 πόντους και τον Καλαμπόκη 3. Ο Μιλόσεβιτς ξεκίνησε εξαιρετικά παίζοντας πολύ καλά κάτω από το καλάθι τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, δίνοντας βοήθειες στον Μαυροκεφαλίδη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά κάνοντας το 15-14 με τον Κακαρούδη και με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ στο 12’. Ο Ντράγκαν Σάκοτα έριξε στο παρκέ τους Κάρτερ και Σάκοτα, οι οποίοι φάνηκε ότι χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν. Ο Σάλε, βλέποντας την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει προβλήματα στο σκοράρισμα έβαλε τον Σκραμπ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια (22-22).

Ο Καναδός μέσα σε 6 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 8 πόντους, με τον Παπαντωνίου να κάνει εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και τη διαφορά ΄να φτάσει στους +8, η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 15’ μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε κολλήσει στους 28 πόντους.

Σε χαμηλά επίπεδα έμεινε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει το 38-30 στο 21 και τον Μιλόσεβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στο 24’ πετυχαίνοντας τρίποντο. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε κάποιες λάθος επιλογές της Ένωσης στο στο 25’ με τον Βασιλειάδη ισοφάρισε (41-41), με τον Μιλόσεβιτς να ξεχωρίζει πετυχαίνοντας 13 πόντους.

Ο παίκτης – κλειδί, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ήταν εκείνος που ώθησε την ΑΕΚ στη νίκη, πετυχαίνοντας δύο συνεχόμενα τρίποντα, βολές και ένα εξαιρετικό φόλοου στο 36’ κάνοντας το 61-53. Ο σέντερ της Βασίλισσας με ένα δικό του σερί 9-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ ανέβασε για πρώτη φορά στους +10 τη διαφορά στο 37’, με τους Κιτρινόμαυρους να τον ψάχνουν σε κάθε επίθεση της ομάδας. Μαζί με τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος ήτα πανταχού παρών στην άμυνα της Ένωσης ήταν μακράν οι καλύτεροι του Σάκοτα που έσπρωξαν την ομάδα στη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική για την ΑΕΚ, την ερχόμενη Τετάρτη στις 7 το απόγευμα για την πρεμιέρα του Eurocup κόντρα στην Κράσνι.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45,65-53

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 18, Μιλόσεβιτς 16, Σκραμπ 10, Παπαντωνίου 7, Καλαμπόκης 5, Ουόρεν 4, Ανοσίκε 3, Σάκοτα 2

ΠΑΟΚ: Βασιλειάδης 22, Κακαρούδης 8, Μαργαρίτης 7, Τέπιτς 4, Μπάλαμπαν 4, Ντούβνιακ 3, Δέδας 3, Μάρκοβιτς 2