07.10
19:37

Ψηλά το κεφάλι, Βασίλισσα και πάλι!

Προδομένη από τις απουσίες τριών σημαντικών παικτών αλλά και από τις λάθος επιλογές σε στιγμές που μπορούσε να φέρει στα μέτρα της τη νίκη, η ΑΕΚ ηττήθηκε (64-61) στο Αλεξάνδρειο από τον Αρη στις λεπτομέρειες και μένει εκτός Κυπέλλου Ελλάδας. Χαμένες βολές και χαμένες προσπάθειες κοντά στο καλάθι, έφεραν το κακό αποτέλεσμα

Χωρίς τους Κάρτερ, Σάκοτα και Κατσίβελη, τα τρία βασικά όπλα του Ντράγκαν Σάκοτα, αλλά και με μία ώρα διακοπή λόγω αλλαγής του ταμπλό του γηπέδου, μετά από κάρφωμα του Χάγκινς, η ΑΕΚ ηττήθηκε μμε 64-61 από τον Άρη και αποκλείστηκε από το Κύπελλο.

Η Ένωση πλήρωσε τις χαμένες βολές και χαμένες προσπάθειες κάτω από το καλάθι, αλλά και τα αρκετά λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Μέτρια εικόνα από τον Ανοσίκε που πήρα αρκετό χρόνο συμμετοχής, αλλά έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί.

Η αναμέτρηση:

Με τον Άρη να ξεκινά στους +4 το ματς, το ντέρμπι στο Παλέ πήρε φωτιά, με την ΑΕΚ τρέχει  ένα σερί 5-0 μέχρι το 2’ κάνοντας το 7-6. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη να ξεχωρίζουν.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα στη συνέχεια επέλεξε να ψηλώσει το σχήμα βάζοντας στο ματς και τον Σαρικόπουλο, ένα σχήμα που φάνηκε ωστόσο ότι δεν μπορεί να σταθεί, με αποτέλεσμα ο Άρης στο 7’και μετά από τάιμ άουτ  του Πρίφτη να μειώνει σε 14-15.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα με τον Παπαντωνίου να πετυχαίνει τρίποντο έκανε το 18-24, όμως οι δυνατές άμυνες του Άρη και τα λάθη στην επίθεση που υπέπεσε η Ένωση, έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν στο 14’ σε 25-26, με τον Μαυροκεφαλίδη ωστόσο να πετυχαίνει καλάθι ανάσα για την ομάδα.

Λίγο αργότερα, ο Γουότερς με δύο εύστοχες βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τον Άρη να τρέχει ένα σερί 11-2. Μαυροκεφαλίδης και Καλαμπόκης μείωσαν με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (36-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα… απρόοπτο. Ο Χάγκινς μετά από κάρφωμα κατέβασε κυριολεκτικά τη μπασκέτα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να στραβώσει η στεφάνι και να διακοπή το ματς ώστε να αλλαχτεί.

Κακή η ΑΕΚ μετά από 1 ώρα διακοπής. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι έχασαν το ρυθμό τους, με τον Άρη και τον Σίμτσακ να κάνει παπάδες στην ρακέτα της. Ο Ανοσίκε φάνηκε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει την Ένωση, ενώ το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλον, με τον Δικέφαλο ωστόσο να ακολουθεί τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο με τον Χέρστον και τον Μαυροκεφαλίδη να την βάζουν μπροστά στο σκορ. Ο Παπαντωνίου έκανε τη διαφορά μπαίνοντας στο παρκέ και πετυχαίνοντας τρίποντο, όμως οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν τα πολλά λάθη, ο Ανοσίκε δεχόταν το ένα μπλοκ μετά το άλλο και 1 λεπτό πριν τη ληξη ο Άρης ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα τριών πόντων. Η ΑΕΚ προσπάθησε να κλέψει τη νίκη, όμως ο Ανοσίκε δεν πέτυχε καμία από τις 2 βολές μετά από φάουλ που κέρδισε και έτσι ήρθε η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61