04.10
15:01

Και τώρα… Ερχόμαστε!

Η ΑΕΚ επικράτησε, έστω και δύσκολα του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ με 1-0 και πλέον ρίχνει την προσοχή της στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό. Η εικόνα της Ένωσης προβλημάτισε για ακόμα μια φορά, καθώς δεν μπορούσε να σκοράρει. Σκόρερ για την ΑΕΚ ο Κρισάντους, που μπήκε αλλαγή στο 79.

Ακόμα ένα τρίποντο με τη… ψυχή στο στόμα πήρε η Ένωση, που επικράτησε του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ και πλέον ρίχνει την προσοχή της στον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική. Ο Κρισάντους το γκολ της Ένωσης. Ο Δέλλας… ψάχνεται ακόμα για τον ιδανικό συνδυασμό της επίθεσης. Πρόβλημα στο γκολ από τους Κιτρινόμαυρους. Για ακόμα μια φορά ο κόσμος έστησε το δικό του πάρτι και χειροκροτήθηκε στο τέλος από τους ποδοσφαιριστές, ζητώντας του τη νίκη στο Καραϊσκάκης.

Δεν έμπαινε με τίποτα…

Για ακόμα έναν αγώνα η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στον αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει στο 1ο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Βάργκας έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάτι που έκανε ο Ατρόμητος με τον Γοδόι στο 15ο, αλλά ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η Ένωση είχε τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργούσε φάσεις, αλλά είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Η καλύτερη στιγμή για τους Κιτρινόμαυρους έγινε στο 32ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος με εξαιρετικό σουτ σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών του Γκορμπουνόφ.

Ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με το σουτ του Πίτο να περνάει κόρνερ, ενώ στο 45ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στον γκολ, με τους Αραβίδη αρχικά και τον Πλατέλλα μετά να μην καταφέρνουν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με την άμυνα του Ατρόμητου να τους… κερδίζει.

Όπως και στα προηγούμενα ματς, έτσι και σε αυτό κόντρα στον Ατρόμητο, η ΑΕΚ πίεζε, είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν ήταν αποτελεσματική, καθώς δεν σκόραρε, ώστε να πάρει το προβάδισμα.

Γκολ από τον πάγκο

Με αρκετά νεύρα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν να διεκδικήσουν τη νίκη. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο ο Ατρόμητος, πίεζε και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 66ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Πίτου, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους και έχοντας κάτω την μπάλα προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.

Η είσοδος του Μπουονανότε στον αγώνα έδωσε διαφορετική πνοή στην Ένωση, που κυκλοφορούσε την μπάλα και πίεζε τον Ατρόμητο. Βέβαια, η… χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ότι ήταν αυτή του Κρισάντους, καθώς στο 83ο λεπτό ο επιθετικός της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Γκάλο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στον Δικέφαλο.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, έχοντας και δοκάρι στις καθυστερήσεις, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Νίτντακ, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Μάνταλος, Γιόχανσον, Βάργκας (79’ Κρισάντους), Πλατέλλας (60’ Μπουονανότε), Μπαρμπόσα (88’ Κορδέρο), Αραβίδης

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόι (83’ Λε Ταλέκ), Ουσέρο (69’ Μπάλλας), Γκαρσία, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (79’ Μπρίτο)

Κίτρινες: Μαρσελίνιο, Μπαρμπόσα, Κιβρακίδης, Ουσέρο, Γκάλο, Φυτανίδης,

Διαιτητές: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Κούλα (Ξάνθης), Τσολάκης (Αθηνών)

4ος: Τριτσώνης (Αθηνών)