26.9
17:41

Ήττα με κάτω τα χέρια στο Άργος

Η ΑΕΚ δεν παρουσιάστηκε ποτέ στο γήπεδο και ο Διομήδης Άργους πήρε μια εύκολη νίκη με 27-17 για τη 2η αγωνιστική της Handball Premier. Κακή αμυντικά η Ένωση δέχθηκε πολλά γκολ από αντεπιθέσεις, ενώ βρήκε απέναντί της τον Λοΐζο που «κατέβασε ρολά».

Έξι λεπτά χρειάστηκε να περάσουν για να σημειωθεί το πρώτο γκολ του αγώνα στη Νέα Κίο και αυτό ήταν για την ΑΕΚ από τον Κώστα Γρηγοριάδη, με τη συνέχεια ωστόσο να μην είναι ανάλογη για την ΑΕΚ.

Ο Διομήδης είχε ένα σερί 7-0 από εκεί και πέρα, με την Ένωση να πετυχαίνει το δεύτερο της τέρμα στο ματς στο 19ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια πέτυχε δύο διαδοχικά τέρματα με τους Μπακαούκα και Χατσίκα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς και Σαμαράς, ενώ και ο Λοΐζος στο τέρμα που έκανε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας το σκορ στο 15-4 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Παρόμοια ήταν η εικόνα των Κιτρινόμαυρων και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παιχνίδι και να «χτυπούν» στις αντεπιθέσεις την ΑΕΚ.

Η άμυνα της Ένωσης δεν ήταν καλή και ο Διομήδης το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, σημειώνοντας συνολικά 27 γκολ, τα περισσότερα εξ αυτών να είναι στις αντεπιθέσεις.

Οι Μάγκες προσπάθησαν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Λοΐζο, ο οποίος έπιανε όποιο σουτ πήγαινε προς την εστία. Χαρακτηριστικό ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους είχε φτάσει τις 17 επεμβάσεις.

Το τελικό 27-17 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς η εξαιρετική εμφάνιση των Κιτρινόμαυρων στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ δεν έμοιαζε καθόλου με την παρουσία της στη Νέα Κίο.

Χρειάζεται χρόνο ακόμα η ομάδα και το έδειξε στο ματς με τον Διομήδη. Το μυαλό στραμμένο πλέον στον Αερωπό Έδεσσας το ερχόμενο Σάββατο.

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 3-1, 5-1, 8-2, 10-4, 14-5 (ημχ.), 15-5 , 17-7, 19-9, 20-12, 23-15, 27-17

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Τουνγκελίδης 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Ξαγοράρης, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς 6, Μυλωνάς 5, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Παπαδόπουλος 3, Δάσκαλος.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαϊδης, Αργυράκης 1, Εμμανουήλ, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 1, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 1/1-3/3.