26.9
18:34

Ήττα, επιστροφή και Εφές

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Φρανκφούρτη με 80-63 στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης»  , κάνοντας πολλά λάθη ειδικά στην άμυνα, την ίδια στιγμή που δεν μπορούσε να βρει τον ρυθμό της στην επίθεση. Οι Κιτρινόμαυροι επιστρέφουν στην Αθήνα και ρίχνουν πλέον την προσοχή τους στον αγώνα-φιέστα κόντρα στην Εφές.

Κουρασμένη η ΑΕΚ, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Φρανκφούρτη. Η γερμανική ομάδα επιβλήθηκε με 80-63 και η «Βασίλισσα» κατέλαβε την 2η θέση στο 5ο Διεθνές Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του χορηγού του AEK1924.gr, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Με αρκετά λάθη ξεκίνησε τον αγώνα της κόντρα στην Φρανκφούρτη η ΑΕΚ, καθώς δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά της στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν στεκόταν καλά. Αυτό ήταν αντιληπτό και από το σκορ, καθώς η Σκάιλαϊνερς έφτασαν ακόμα και στο +12, με την Ένωση να προσπαθεί συνεχώς να μειώσει, χωρίς να τα καταφέρνει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα ανέβασε λίγο την απόδοσή της, ωστόσο η κακή αμυντική της λειτουργία και τα πολλά λάθη δεν της έδωσαν το δικαίωμα να φτάσει κοντά στο σκορ, παρά μόνο να μειώσει στους επτά πόντους. Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι Κιτρινόμαυροι έκαναν ένα σερί 10-2, ωστόσο ξαφνικά έκαναν ξανά την εμφάνισή τους τα λάθη.

Παρά το γεγονός ότι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έδειξε να πατάει καλά στο παρκέ, μειώνοντας ακόμα και στους τέσσερις πόντους, η συνέχεια δεν ήταν καλή. Οι Γερμανοί ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με την Ένωση να μην μπορεί να αντιδράσει.

Την ίδια τροπή με το τρίτο δεκάλεπτο είχε και το τέταρτο. Οι Κιτρινόμαυροι του Σάκοτα θέλησαν να μειώσουν την διαφορά, έφτασαν μέχρι το -5, ωστόσο στη συνέχεια επέστρεψαν στα λάθη και στις κακές επιθέσεις και δεν κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Αυτό είχε ως συνέπεια την ήττα με 80-63.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 32-39, 46-57, 63-80

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Κάρτερ 10 (2), Σκραμπ 6, Ουόρεν 7 (1), Χέρστον, Σάκοτα 8 (2), Κατσίβελης 8 (1), Σαρικόπουλος 4, Mιλόσεβιτς 8 (1), Όρτον 6, Μαυροκεφαλίδης 1.

SKYLINERS FRANKFURT (Γκόρντον Χέρμπερτ): Κλάιν, Όλτενμπουργκ 4, Μερτς 2, Ζιμπ, Βόιγκτμαν, Ρίχτερ 5 (1), Ρόμπερτσον 15 (1), Μόρισον 14, Τέοντορ 12, Ντόρνεκαμπ 11 (3), Ντίσμα 16 (4), Λίτλ.

Πηγή φωτογραφίας: ΚΑΕ ΑΕΚ