22.9
20:55

Αυτή θα είναι το αφεντικό!

Με… άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Handball Premier η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 30-28 του ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που μόνο ντέρμπι δεν ήταν για τους Μάγκες. Ανώτερη η Ένωση έφτασε να προηγείται ακόμα και με 7 γκολ, κορυφαίοι οι Μπακαούκας, Νικολαΐδης και Πλεχ, θετική εμφάνιση και για τον Γκατφί που δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος. Απίστευτοι 400 ΑΕΚτζήδες που έκαναν… Φιλαδέλφεια τον Βύρωνα

Δυνατά και με καλή αμυντική παρουσία ξεκίνησε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, με τον Γκατφί να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της σεζόν για τους Μάγκες.

Παρά τα πολλά νέα πρόσωπα, η Ένωση είχε λύσεις στην επίθεση και την άμυνα με τον Πλεχ να συνεισφέρει κυρίως στο δεύτερο κομμάτι καθώς είχε σημαντικές και σωτήριες επεμβάσεις.

Στην επίθεση ο Μπακαούκας με τον Νικολαΐδη είχαν αναλάβει το έργο να… φορτώσουν με γκολ τα δίχτυα του Τριανταφύλλου και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 13-11.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι Μάγκες πήραν διαφορά με δύο τέρματα.

Οι Μάγκες μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά να «χτίσουν» μεγάλη διαφορά, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στα 7 τέρματα.

Οι Μπακαούκας, Νικολαΐδης και Γκατφί έκαναν αυτό που ξέρουν στην επίθεση βάζοντας πολλά γκολ, ενώ ο Πλεχ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και κατέβασε τα «ρολά» στις προσπάθειες των Θεσσαλονικέων.

Το τελικό 30-28 ίσως να αδικεί και την ΑΕΚ, καθώς ήταν πολύ ανώτερη του ΠΑΟΚ και έδειξε από την πρώτη κιόλας αγωνιστική ποιος θα είναι ο ρόλος της στη διάρκεια της σεζόν.