20.9
05:54

Τριάρα στη Σάλτσμπουργκ μπροστά σε 30.000 κόσμο (vid)

Μπροστά σε 30.000 κόσμου στο ΟΑΚΑ 8 χρόνια πριν σαν σήμερα (20/9/2007) η ΑΕΚ επικρατούσε της Σάλτσμπουργκ με 3-0 και έκανε νικηφόρο ξεκίνημα στα προκριματικά του ΟΕΥΦΑ.

Μπορεί κάποιες μέρες νωρίτερα η Ένωση να είχε αποκλειστεί από τη Σεβίλλη στο Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο συνέχισε στο ΟΕΥΦΑ και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπροστά στον κόσμο της.

Σε εκείνο το ματς η ΑΕΚ είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Ζεράλντο Άλβες μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Ριβάλντο με γυριστό σουτ στο 57’ έπειτα από ωραία πάσα του Τόζερ. Το τελικό 3-0 έκανε ο Κονέ στο 88ο λεπτό με κεφαλιά.

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 1-0 στην Αυστρία, αλλά είχαν πάρει ήδη την πρόκριση μέσα από το πρώτο εντυπωσιακό ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μάχο, Καφές (Κονέ 51’), Ράμος, Αρουαμπαρένα, Άλβες, Δέλλας, Ενσαλίβα, Ριβάλντο (Μπλάνκο 60’), Μανού, Λυμπερόπουλος, Σέζαρ (Τόζερ 29’).

20/9/98 ΑΕΚ-Βέροια 2-0 (Α’ Εθνική)

20/9/01 ΑΕΚ-Χιμπέρνιαν 2-0 (Κύπελλο ΟΥΕΦΑ –λίγες μέρες μετά την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους της Νέας Υόρκης, η «σκεπαστή» τραγουδούσε αντιαμερικανικά συνθήματα που ανάγκασαν την επίσημη ΑΕΚ να κάνει επίσκεψη καλής θέλησης και συγνώμης στην αμερικάνικη πρεσβεία)

20/9/09 ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 1-1 (Α’ Εθνική)