15.9
16:19

Φιλική ισοπαλία και ευκαιρίες

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης σε φιλικό αγώνα στο ΟΑΚΑ, με τον Δέλλα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής, καθώς και τους πιτσιρικάδες από το τμήμα των Νέων. 90λεπτο για Αραβίδη και Ντίντακ, το γκολ της Ένωσης ο Βάργκας, ισοφάρισε στο 90 ο Απόλλωνας.

Μια ευκαιρία – ένα γκολ

Ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής έδωσε ο Τραϊανός Δέλλας στο φιλικό κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, παρατάσσοντας παράλληλα την ομάδα του με 4-3-3.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλό τους.

Ο Απόλλωνας Σμύρνης απείλησε με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαγού, με την Ένωση να βγαίνει στην επίθεση αλλά να έχει πρόβλημα στην τελική φάση.

Παρόλα αυτά, στο 34ο λεπτό ο Ντίντακ έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Βάργκας με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο.

Κέρδος οι πιτσιρικάδες

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης ο Δέλλας έριξε στον αγώνα τους παίκτες από το κ20, ώστε να πάρουν εμπειρίες.

Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο του αγώνα, ο Απόλλωνας είχε μερικές καλές αντεπιθέσεις, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει το ματς.

Συγκεκριμένα στο 63ο λεπτό ο Βλαχομήτρος πέρασε στον Αραβίδη, ο οποίος κόνταρε με τον Ταΐρη και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γροντής πέρασε ξανά στον Αραβίδη, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μαζεύει, ενώ στο 78ο λεπτό ο Βλαχομήτρος μετά από ατομική ενέργεια σούταρε και η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από λάθος του Ανέστη, ο Τζιώρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα με πλασέ.

Κέρδος για την Ένωση αποτελούν οι νεαροί ποδοσφαιριστές που πήραν χρόνο συμμετοχής, έδειξαν ότι δεν είναι… ψαρωμένοι και έκαναν το παιχνίδι τους.

ΑΕΚ: Βούρας(56’ Ανέστης), Βασιλαντονώπουλος(68’ Σβάρνας), Άρθο(68’ Μαρκοπουλιώτης), Λαμπρόπουλος(68’ Τζάθας), Ντίντακ, Κορδέρο(56’ Βλαχομήτρος), Ανάκογλου (68’ Τσέλιος), Μάνταλος(56’ Γαλανόπουλος), Βάργκας(56’ Ανδρεόπουλος), Γροντής, Αραβίδης

Απόλλων Σμύρνης: Ταΐρης, Πάνος, Βαλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Πάρπεξ, Ψιάνος, Αλμπάνης, Λαγός, Βάντερσον,  Κρητικός

Έπαιξαν και οι: Φατιόν, Καλλέργης, Φαρινόλα, Γκόντοβος, Πολίτης, Τζιώρας, Γκόλιας, Αρναούτογλου