12.9
20:28

Φινετσάτη η Βασίλισσα!

Τη νίκη με 74-73 πήρε η ΑΕΚ κόντρα στη Σάσαρι στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας της στην Ιταλία, παρουσία του μεγαλομετόχου της Μάκη Αγγελόπουλου. Η Ένωση πάλεψε μέχρι το τέλος και με κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη πήρε αυτό πήρε το διπλό, ανανεώνοντας το ραντεβού της για την ερχόμενη Δευτέρα (13/9)

Καλό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ με τον Κρις Ουόρεν να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα. Η Ένωση συνέχισε δυναμικά έχοντας πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Ουόρεν έναν λιγότερο, τον Χέρστον 5 και τους Όρτον και Κατσίβελη από 3, κάνοντας το 24-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα μπήκε το ίδιο δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.  Ωστόσο από το 12’ και για περίπου 4 λεπτά μετά η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμό αφήνοντας τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο 13΄(30-28). Η Σάσαρι συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι το 16΄όταν η ΑΕΚ πήρε ξανά μπροστά και ισοφάρισε (32-32). Το ματς πήγαινε χέρι χέρι μέχρι το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει 44-42 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο να κυνηγά τη Σάσαρι στο σκορ και τον Μαυροκεφαλίδη να συνεχίζει το παιχνίδι του, με τη βοήθεια του Ουόρεν και του Χέρστον.

Από το 23’ και μετά η Ένωση πολεμούσε να ισοφαρίσει, κάτι που έκανε και με το παραπάνω στο 28, κάνοντας το 55-56 και ένα λεπτό αργότερα, με τρεις εύστοχες βολές του Ουόρεν το 57-59. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Βασίλισσα να είναι μπροστά στο σκορ (57-60).

Δυναμικά μπήκε η Σάσαρι στην τελευταία στροφή του αγώνα, ισοφαρίζοντας στο 31’ και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνέχεια στο σκορ, με την ΑΕΚ στο 34’ να βρίσκεται ένα πόντο πίσω.

Στο 36΄η Ένωση έκανε το 74-71 και ανάγκασε τη Σάσαρι σε τάιμ άουτ, το οποίο ωστόσο δεν βοήθησε σε κάτι, καθώς οι δύο ομάδες μέχρι το 38’ δεν κατάφεραν να σημειώσουν κανέναν καλάθι. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τελευταίο λεπτό (73-74) όμως η ΑΕΚ κατάφερε και πήρε τη νίκη! Επόμενο φιλικό την ερχόμενη Δευτέρα (13/9) ξανά με τη Σάσαρι στις 19:30 το απόγευμα.

Τα δεκάλεπτα:17-24, 44-42, 57-60, 73-74

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 18, Ουόρεν 15, Χέρστον 8, Κατσίβλεης 8, Κάρτερ 7, Σαρικόπουλος 6, Όρτον 5, Σάκοτα 5, Παπαντωνίου 2