11.9
09:50

Πήρε το ντέρμπι και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό (vid)

Μόνη στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρέθηκε σαν σήμερα το 1993 η ΑΕΚ, κερδίζοντας στο μεγάλο Αθηναϊκό ντέρμπι τον Παναθηναϊκό, μέσα στο ΟΑΚΑ με 2-1, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Βασίλης Δημητριάδης με προβολή στο 10΄, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Βάντσικ σε σουτ του Βλάχου.

Ο Βαζέχα ισοφάρισε με κεφαλιά στο 17΄ και με τον ίδιο τρόπο ο Αλέκος Αλεξανδρής, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 1-2 υπέρ της.

Οι κιτρινόμαυροι από το 59΄ έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βαϊου Καραγιάννη με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για τουλάχιστον δυο τέρματα ακόμη. Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ίβιτσα Όσιμ χαιρέτησε στη φυσούνα, δια χειραψίας, έναν έναν τους παίκτες της ΑΕΚ, εκφράζοντας έτσι την ανωτερότητα του δικεφάλου στον αγώνα. Πλέον η ένωση είχε το μυαλό της στο πρώτο παιχνίδι με τη Μονακό, για τα προκριματικά του champions league, που έπαιζε σε τρεις ημέρες στο πριγκιπάτο.

Η σύνθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς στο ντέρμπι ήταν, Ατματσίδης, Κοπιτσής, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάζοβιτς, Βλάχος, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Δημητριάδης (65΄Παπαδόπουλος), Σλίσκοβιτς (83΄Μητρόπουλος), Κασάπης.

Πηγή: videoparis