09.9
12:26

Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην Ευρώπη!

Η αγωνιστική δράση των Ευρωπαϊκών κυπέλλων ξεκίνησε την περίοδο 1955-1956 με τη διοργάνωση του κυπέλλου πρωταθλητριών και το κύπελλο διεθνών εκθέσεων, πρόδρομο του ΟΥΕΦΑ ή Europa league.

Οι Ελληνικές ομάδες μπήκαν στη διαδικασία αυτή την περίοδο 1959-60, με τον Ολυμπιακό στο πρωταθλητριών. Η ΑΕΚ ξεκίνησε τις Ευρωπαϊκές της βραδιές την περίοδο 1963-64, με την πρωταθλήτρια Γαλλίας Μονακό.

Σαν σήμερα το 1964 πέτυχε την πρώτη της νίκη σε Ευρωπαϊκό αγώνα απέναντι στην κυπελλούχο Γιουγκοσλαβίας Ντιναμό Ζάγκρεμπ, για τον θεσμό του κυπέλλου κυπελλούχων. Στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, μπροστά σε 40000 περίπου κιτρινόμαυρους οπαδούς, ο Μίμης Παπαϊωάννου στο 73΄ και ο Κώστας Νεστορίδης στο 79΄ διαμόρφωσαν το τελικό 2-0. Η Κροατική ομάδα έπαιζε σκληρά την αντίπαλο της με αποτέλεσμα την αποβολή του Κόπετσακ στο 67ο λεπτό, οι οπαδοί της ΑΕΚ ξέσπασαν, πετώντας αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με μεγάλο κίνδυνο τη διακοπή του αγώνα εις βάρος του δικεφάλου.

Η σύνθεση του Γιουγκοσλάβου Κοκότοβιτς ήταν, Σεραφείδης, Κεφαλίδης, Ιορδάνου, Σοφιανίδης, Σκευοφύλαξ, Μπαλόπουλος, Σταματιάδης, Πετρίδης, Νεστορίδης, Παπαϊωάννου, Πομώνης.

Πηγή: videoparis