06.9
17:19

Όρθια εκεί που οι αιώνιοι έφαγαν 6 και 4

Σαν σήμερα το 1987 η ΑΕΚ, με αρκετές ελλείψεις βασικών παικτών, κατάφερε να μείνει όρθια στην δύσκολη έδρα της Τούμπας, παίρνοντας την ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ με 2-2.

Ήταν η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η κλήρωση είχε φέρει δυο συνεχόμενα ντέρμπι για την ένωση με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό την δεύτερη αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε ο Βασίλης Βασιλάκος στο 5ο λεπτό για τους κιτρινόμαυρους με δυνατό σουτ, παραβιάζοντας την εστία της ομάδας που συνέδεσε την καριέρα του.

Ο Βασιλάκος εκείνο το καλοκαίρι είχε αποκτηθεί από τον ΠΑΟΚ, στην ένωση έμεινε όμως μόλις μια χρονιά αφού το όνομα του ακούστηκε στο σκάνδαλο του στημένου αποκλεισμού με τον Ολυμπιακό στο κύπελλο, το καλοκαίρι του 1988 πήγε μαζί με τον Θεολόγη Παπαδόπουλο στον Πανιώνιο. Στο 10ο λεπτό ο Μπάνον ισοφάρισε. Ο ΠΑΟΚ είχε και ένα δοκάρι, τον αγώνα όμως έλεγχε η ένωση που έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ το έκανε ο ΠΑΟΚ μετά από λάθος απόκρουση της άμυνας ο Άρης Καρασαββίδης έκανε το 2-1 στο 74ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι τελικά ισοφάρισαν στο 83΄ με τον Χένρικ Νίλσεν, που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η ΑΕΚ πήρε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας στην κατάμεστη Τούμπα, αν και με αρκετούς αναπληρωματικούς, την ίδια χρόνια που εκεί  ο Ολυμπιακός έχασε 6-1 και ο Παναθηναϊκός 4-1.

Η σύνθεση του Τόζα Βεσελίνοβιτς ήταν, Παπαδόπουλος, Βασιλόπουλος, Στυλιανόπουλος (46΄Βολωνάκης), Μανωλάς, Πεππές, Χατζόπουλος (77΄Γιάνγιανιν), Πατίκας, Καραγκιοζόπουλος, Νίλσεν, Σαββίδης, Βασιλάκος.

Πηγή: videoparis