05.9
17:51

Ελλαδάρα, ομαδάρα!

Την πρώτη της νίκη (85-65) στο Eurobasketπήρε η Εθνική μας ομάδα κόντρα στα Σκόπια.

Κάθε αρχή και δύσκολη. Μετά από μόλις δύο λεπτά αγώνα, η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7-1 και ο Φώτης Κατσικάρης αναγκάστηκε να πάρει γρήγορα-γρήγορα τάιμ άουτ. Στην επιστροφή οι διεθνείς παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και δημιούργησαν την πρώτη καλή διαφορά τους στο παιχνίδι (19-9) έχοντας ως μπροστάρη τον Καλάθη που ανέλαβε και να σκοράρει και να δημιουργήσει.ν

Όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η πληγή των τριπόντων των Σκοπιανών, η αλήθεια είναι ότι η λύση δεν βρέθηκε εύκολα. Το 19-9, έγινε γρήγορα 26-25 στο ίδιο διάστημα που ο Βασίλης Σπανούλης δεν μπορούσε να βρει τον εαυτό του. Ο Κατσικάρης αποφάσισε να ρίξει τότε στο παιχνίδι τον Σλούκα ο οποίος τον δικαίωσε απόλυτα με 5 σερί πόντους με εξωτερικό σουτ. Ο Πρίντεζης έβαλε τη δική του πινελιά και έτσι το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 38-31.

Ο ίδιος παίκτης συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έτσι ώστε το σκορ να γίνει 49-39 ενώ λίγο αργότερα ο Βασίλης Σπανούλης με το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι, έκανε το 51-41. Εκεί όμως που νομίζαμε ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι ήρθε πάλι η κατάρα των λαθών για να ξαναβάλει τους Σκοπιανούς μέσα στο παιχνίδι (55-50) σ’ ένα διάστημα που ο Κατσικάρης δοκίμασε σχήμα με τρεις κοντούς. Ο Σλούκας και πάλι ξεκλείδωσε την Εθνική για να γίνει το 59-50.

Το ποτάμι από εκεί και πέρα δεν γύρισε πίσω. Η διαφορά ανέβηκε στο +14 (66-52) για πρώτη φορά στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι οι σκληροτράχηλοι Σκοπιανοί δεν τα παράτησαν, η Εθνική δεν έδειξε άλλες τάσεις αυτοκτονίας. Τα πάντα κρίθηκαν όταν το σκορ έγινε 73-57 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς που εδώ που το λέμε ήταν πιο εύκολο από ότι φάνηκε.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Κώστας Σλούκας. Δεν έπαιξε πολύ αλλά ήταν ο άνθρωπος που ξεκόλλησε τουλάχιστον δύο φορές το κάρο από τη λάσπη με την ευστοχία του στο εξωτερικό σουτ.

2. Ο Γιώργος Πρίντεζης, που σκόραρε με συνέπεια σε διαστήματα που η Εθνική είχε πρόβλημα.

3. Ο Νικ Καλάθης για τη δημιουργικότητά του και το γρήγορο τέμπο που επιχείρησε να δώσει.

4. Ο Κοστόσκι ήταν μπελάς από το τρίποντο για την ελληνική άμυνα.

5. Πάντα δυνατός με τη φανέλα της Εθνικής ο Γιάννης Μπουρούσης, έδειξε πόσο θέλει τη διάκριση.

Το φύλλο αγώνα

Καλή νίκη, θετική πρεμιέρα αλλά και κάποιες ανορθογραφίες, όπως η περιφερειακή άμυνα. Ο Κατσικάρης πάντως είχε προειδοποιήσει ότι η Εθνική δεν θα είναι απολύτως έτοιμη στα παιχνίδια του ομίλου. Περισσότερα, και φυσικά πιο ασφαλή συμπεράσματα, θα εξαχθούν μετά το κυριακάτικο ντέρμπι με τους Κροάτες. Εκεί που θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59, 65-85

ΠΓΔΜ: Μπρτσκόφ, Ιλιέφσκι 5, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20, Β.Στογιανόφσκι 13, Ντ.Στογιανόφσκι 5, Σιμονόφσκι 6, Μλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6, Γκουρόφσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρντζσκι 5(6ρ)

Ελλάδα: Μπουρούσης 16(10ρ), Ζήσης 3, Σπανούλης 8, Καλάθης 7(4ρ, 8ασ), Περπέρογλου, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου, Κουφός 11(11ρ), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9

Πηγή:contra.gr